لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۱

سران کشورهای ترکيه، سوريه و قطر در مورد فلسطين و ايران گفتگو کردند


سران کشورهای ترکيه، سوريه و قطر در نشستی سه جانبه يک رشته مسائل منطقه ای از جمله گفتگوهای صلح خاورميانه و پرونده اتمی ايران را در روز يکشنبه، بررسی کردند.

در اين نشست که رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه ميزبان بشار اسد رييس جمهوری سوريه و حَمَد بن‏خليفه آل ثانى امير قطر بود، موضوع انجام مذاکرات غيرمستقيم صلح ميان اسراييل و فلسطينی ها، مسأله اصلی گفتگوی سران سه کشور بود.

رهبران سه کشور بر سر اين مسأله توافق کردند که گسترش شهرک های يهودی نشين در شرق اورشليم مانعی برای رسيدن به صلح در خاورميانه است. فلسطينی ها اميدوارند شرق اورشليم، بخشی از خاک آينده يک کشور فلسطينی باشد و تلاش اسراييل برای گسترش شهرک های يهودی نشين، مانعی برای رسيدن به اين آرزو است.

احمد داوود اوغلو وزير امور خارجه ترکيه پس از نشست سران سه کشور خاورميانه ای گفت سياست های اسراييل در خصوص شهرک نشينی ها تلاش های مربوط به صلح را تضعيف می کند. به گفته داوود اوغلو، رهبران سوريه، قطر و ترکيه در جلسه روز يکشنبه تاکيد کردند که اين سياست های اسراييل غيرقابل پذيرش است و تأکيد کردند که اسراييل بايد ساخت و سازهای جديد شهرک های يهودی نشين را متوقف سازد.

وزير امورخارجه ترکيه همچنين گفت سوريه، قطر و ترکيه بر اين عقيده هستند که برای حل مسئله پرونده اتمی ايران، بايد به تلاش های ديپلماتيک اولويت داد.

تهران می گويد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ايران اهدافی صلح آميز دارد. ايران تاکنون با متوقف کردن فعاليت های اتمی که اين کشور را قادر به توليد سلاح هسته ای می کند، مخالفت کرده است. اسراييل و کشورهای غربی بيم دارند که دولت ايران در صدد است با ادامه دادن به برنامه های حساس اتمی، در آينده از اين برنامه ها استفاده نظامی کند.

XS
SM
MD
LG