لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

چرخش سوری های مقيم روسيه به طرف مخالفان اسد


روسيه در نبرد برای درهم شکستن قيام مسلحانه مخالفان در سوريه متحد اصلی رژيم بشار اسد بوده است.

ولی در حال حاضر برخی از شهروندان سوری مقيم مسکو می گويند روز به روز بر اکثريت سوريهای مقيم روسيه که از مخالفان حمايت می کنند، افزوده می شود.

«عبدالمنعم السناک» يکی از پنج هزار مهاجر سوری ساکن مسکو است که بيش از ۱۵ سال در روسيه بوده و از حاميان مخالفان در سوريه است.

«عبدالمنعم» در مسکو با ناتاشا همسر روسی خود و دو پسرش، امين و علی، زندگی می کند.

او می گويد، بيش از يک سال و نيم پيش و در آغاز قيام، کمابيش تعداد طرفداران و مخالفان حکومت سوريه در جامعه سوريهای مسکو به يک اندازه بود، و گروهی نيز بی طرف بودند که دليل اصلی آن ترس از اقدامات تلافی جويانه احتمالی عليه خانواده هايشان، در سوريه بود.

اما به نظر عبدالمنعم، در حال حاضر اين حالت به سرعت در حال چرخش به نفع مخالفان است.

عبدالمنعم السناک می گويد: بسياری از طرفداران حکومت اسد در روسيه اکنون به سمت ما آمده اند. چون ديده اند که قدرت مخالفان بيشتر است. در حال حاضر خيلی ها اسد را رها می کنند.

عبدالمنعم خشونت گسترده نيروهای دولتی و تلفات زياد شهروندان غيرنظامی را عامل اصلی رويگردانی بسياری از مردم از حکومت اسد می داند.

اين مهاجر سوری می افزايد: در حال حاضر تقريبا ۸٠ درصد سوريهای مقيم مسکو مخالف اسد هستند و آنچه اکنون در سوريه جريان دارد، قابل مقايسه با هيچ جای ديگر نيست. در هر نقطه کودکان سلاخی ميشوند، و بمباران و کشتار جريان دارد. برای مثال، حلب، شهر دوم سوريه، با ميگهای ساخت روسيه بمباران ميشود. بمبی که روی سر مردم بی گناه ريخته ميشود و برايش فرقی نمی کند که آنها زن يا بچه باشند- فقط آنها را ميکشد.

از آغاز قيام تاکنون، حدود ۱۹ هزار نفر در سوريه کشته شده اند.

خانواده بزرگ عبدالمنعم شامل شش خواهر و برادر، و ۱۴ برادرزاده و خواهرزاده است که همگی در شهر حماه سوريه زندگی می کنند. جايی که بشدت زير آتش نيروهای دولتی قرار دارد.

او پيش از آغاز درگيری ها بهمراه ناتاشا همسرش سالی دو بار برای ديدن اقوام به سوريه می رفت، و برای آنها پول و هديه می برد.

مادر او پير و بيمار است و به دليل جنگ به پزشک دسترسی ندارد. و عبدالمنعم هم نمی تواند برای کمک به آنجا برود.

ناتاشا همسر عبدالمنعم می گويد: بعنوان مادر و همسر يک سوری، بيشتر از يکسال است که شاهد چنين اتفاقاتی هستم. بهت زده شده ام و نمی فهمم که اسد چرا اين کارها را انجام ميدهد. واضح است که مردم ميگويند مخالف اين حکومت هستند. چون از زندگی شام راضی نيستند. هر کسی حق دارد بگويد که ديگر نمی خواهد اينگونه زندگی کند و چيزهای بهتری برای بچه های خود می خواهد. اما مقامهای سوری به اين حرفها گوش نمیدهند و جالب است که تلويزيون روسيه نيز واقعيتهای سوريه را نشان نمی دهد.

به نظر ناتاشا کاری که اسد در سوريه انجام داده، از انتقاد گذشته است و او بايد بشکلی آرام از قدرت کنار برود.
XS
SM
MD
LG