لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۲

استقبال اپوزيسيون سوريه از خروج ناظران اتحاديه عرب


استقبال اپوزيسيون سوريه از خروج ناظران اتحاديه عرب
استقبال اپوزيسيون سوريه از خروج ناظران اتحاديه عرب

اپوزيسيون سوريه از تصميم اتحاديه عرب در زمينه تعليق مأموريت ناظران خود در اين کشور استقبال کرد. شورای ملی سوريه اعلام کرد با توجه به ادامه خشونتها، انتظار چنين اقدامی از طرف اتحاديه عرب وجود داشت.

سمير ناصر، عضو جنبش اپوزيسيون سوريه موسوم به شورای ملی، روز جمعه در مصاحبه با خبرگزاری رويترز در ترکيه گفت، انتظار چنين تصميمی از طرف اتحاديه عرب وجود داشت، چون اتحاديه عرب خود به اين نتيجه رسيده بود که حضور ناظرانش تأثيری به حال مردم سوريه ندارد.

سمير ناصر گفت: چون بشار اسد خواه ناخواه به استراتژی خودش در کشتار مردم ادامه می دهد. اتحاديه عرب زمان درستی را برای خروج ناظرانش از سوريه انتخاب کرد، چون آنها خودشان متقاعد شدند که ماندنشان در سوريه فايده ای به حال مردم ندارد.

اتحاديه عرب روز شنبه با صدور بيانيه ای اعلام کرد به دليل تشديد خشونتها، مأموريت ناظران خود را به حال تعليق در آورده است.

آقای ناصر در خلال مصاحبه با رويترز از جامعه جهانی خواست برای جلوگيری از اقدامات سرکوبگرانه بشار اسد، مواضع قاطعانه تری اتخاذ کنند.

اين عضو شورای ملی سوريه گفت: کاملاً وقت آن رسيده است که شورای امنيت سازمان ملل متحد و جامعه بين المللی مواضع روشن و صريحی عليه رژيم اسد اتخاذ کنند. شورای امنيت بايد به وظايف و تعهداتش در زمينه حفظ جان شهروندان سوريه و حقوق انسانی آنها عمل کند. آنچه که در حال حاضر در سوريه اتفاق می افتد، جنايت عليه بشريت تلقی می شود.

سمير ناصر در مورد برنامه و خط مشی شورای ملی سوريه می گويد، شورا سعی دارد به جامعه بين المللی مؤکداً بگويد که سرکوب و بی رحمی های رژيم اسد پايان ناپذير است. وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحاديه عرب قرار است بزودی در زمينه خروج کامل هيئت ناظران اتحاديه از سوريه، تصميم گيری کنند.

يکی از ديپلماتهای اتحاديه عرب می گويد، دبير کل اتحاديه اين قدرت را دارد که اگر تشخيص دهد حضور ناظران اتحاديه در سوريه جانشان را به خطر می اندازد، بدون درنگ مأموريتشان را لغو کند و دستور دهد از سوريه، خارج شوند.

XS
SM
MD
LG