لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۸

اختلاف دو گروه اپوزيسيون سوريه در قاهره به خيابان کشيده شد


اختلاف دو گروه اپوزيسيون سوريه در قاهره به خيابان کشيده شد

چند شهروند سوريه روز چهارشنبه در مقابل دفتر مرکزی اتحاديه عرب در قاهره دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان مخالف هياتی از مخالفان دولت سوريه بودند که در جلسه اتحاديه عرب شرکت می کند.

تظاهرکنندگان سوری ظاهرا نگران آن هستند که اعضای يک گروه اپوزيسيون سوريه به نام کميته ملی هماهنگی در نشست اتحاديه عرب راضی به گفتگو با دولت سوريه شود. برخی از معترضان، اين شاخه اپوزيسيون سوريه را خائن خواندند و به سوی اعضای هيات نمايندگی تخم مرغ پرتاب کردند.

معترضان می گويند: ما سخنگوی مردم سوريه هستيم. خواست مردم برکناری رژيم سوريه، نقض عضويت بشار اسد در اتحاديه عرب، اخراج سفيران سوريه از کشورهای عرب و فراخواندن سفيران عرب از سوريه است.

برخورد معترضان با هيئت مخالفان دولت سوريه نشان‌ از شکاف بين اپوزيسيون دولت بشار اسد رئيس جمهور سوريه دارد.

مخالفان دولت سوريه بدليل اختلاف نظر تا کنون نتوانسته اند جبهه واحدی عليه دولت سوريه تشکيل دهند. برخی از گروه ها خواستار مذاکره با دولت سوريه هستند در حالی که برخی ديگر خواهان کمک و دخالت نظامی خارجی هستند.

مرکزکميته ملی هماهنگی سوريه که در نشست روز چهارشنبه اتحاديه عرب شرکت داشت در سوريه است و حسن عبدالعظيم رهبری آن را به عهده دارد.

گروه رقيب آن، شورای ملی سوريه است که در ترکيه شکل گرفته و مذاکره با دولت سوريه را رد می کند.

اما گروهی که خواستار گفتگو با دولت سوريه است می گويد تا زمانی که سرکوب ها متوقف نشود با دولت مذاکره نخواهد کرد.

اتحاديه عرب روز شنبه قرار است نقض قراردادی را که به موجب آن مقام های سوريه می بايست به خشونت عليه معترضان ضد دولتی پايان می دادند، مورد گفتگو قرار دهد.

XS
SM
MD
LG