لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۸

کمکهای «تسلیحاتی» آمریکا به سوریه موقتی است


گرچه کنگره آمریکا روز سه شنبه با کمکهای تسلیحاتی به شورشیان سوریه موافقت کرد، اما بنظر میرسد بودجه چنین کمکهایی ظرف دوماه آینده به پایان میرسد.

یک مقام آمریکایی که در مسئله کمکهای تسلیحاتی واشنگتن به سوریه دست دارد گفت بودجه مربوط به برنامه های محرمانه که شامل این کمکها نیز می شود سی ام سپتامبر سال جاری مسیحی به پایان میرسد.

این مقام افزود چنین شرایطی به این معنی است که کاخ سفید مجددا باید موافقت کنگره را برای کمکهای تسلیحاتی آینده به شورشیان سوریه جلب کند.

دولت آقای اوباما به کنگره اطلاع داده است که آنها در نظر دارند برای ارسال کمکهای تسلیحاتی به شورشیان سوریه مکانیسم خاصی را بوجود آورند تا این سلاحها بدست افراطگرایان ونیروهای تندرو نیافتد.

یکی از این مکانیسم ها مصاحبه با تک تک نیروهای مخالف سوریه عنوان شده است.

از سوی دیگر منابع نزدیک به شورشیان سوریه میگویند شورشیان بیم آن دارند که نخستین محموله تسلیحاتی آمریکا، قابل توجه نباشد و برای محموله های بعدی نیز به تصویب کنگره نیاز باشد.

برغم موافقت روز سه شنبه کنگره امریکا با ارسال تسلیحات به شورشیان سوریه، تعدادی از قانونگذاران درعین حال در این زمینه که افزایش حمایت آمریکا بتواند جهت جنگ را تغییر دهد ابراز تردید کردند.
XS
SM
MD
LG