لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۸

آينده نامعلوم پناهجويان سوری در کشورهای همسايه


در حالی که جنگ داخلی سوريه ادامه دارد شهروندان آن همچنان در کشورهای همسايه و با آينده ای نامعلوم پناه می جويند.

اردوگاه ييلاداغی در ترکيه حدود ٢۰۰۰ پناهجوی سوری را مسکن داده است. اين سوريان از شرايط زندگی خود راضيند و می گويند دولت ترکيه تمامی نياز های آنان را برآورده می کند.

يک پناهجوی سوری می گويد: دولت ترکيه واقعا محيط مناسب و پاکيزه ای برای ما در اين اردوگاه فراهم کرده است. هر وقت چيزی از آن ها بخواهيم فورا برای ما فراهم می کنند. واقعا به خوبی با ما رفتار می کنند.

تنها مشکل او اين است که پناهجويان بيشتری در اين اردوگاه پذيرفته نمی شوند و در نتيجه افراد خانواده وی يا ديگران که بعدها به اين اردوگاه بيايند به اردوگاه های ديگر فرستاده خواهند شد.

ترکيه که زمانی از متحدان نزديک سوريه بود بدنبال سرکوب خشونت بار مخالفان بشار اسد توسط نيروهای دولتی به يکی از منتقدان آن دولت و حامی پناهجويان سوری تبديل شده است و تاکنون ۴۴ هزار نفر در آن کشور پناه گرفته اند.

در همين حال بسياری از کردهای سوريه به شمال عراق که کردنشين است پناه برده اند و دولت محلی کردستان عراق برای کودکان آنان مدرسه های موقتی ايجاد کرده است.

يکی از اين اردوگاه ها در دهوک در شمال بغداد واقع شده که ۵۰۰ سوری کرد را که اکثر آنان جوان و يا کودک هستند مسکن داده و اين کودکان که در کشور خودشان مجبور به ترک تحصيل شده اند در آنجا درس می خوانند.

دولت محلی کردستان با کمک سازمان ملل متحد اين کلاس های تابستانی را برای کودکان تشکيل داده است و ١۵۰ دختر و پسر در آن به تحصيل مشغولند .به اين اميد که روزی به خانه و مدرسه خود بازگردند.
XS
SM
MD
LG