لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۵

افزایش کمکهای آمریکا به قربانیان خشونت‌ در سوریه


ایالات متحده آمریکا از تخصیص ۳۰ میلیون دلار کمک اضافی به قربانیان خشونت‌ها در سوریه خبر داد.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا این خبر را روز چهارشنبه و در دیدار از استرالیا اعلام کرد. او که برای مذاکرات سالانه امنیتی به این کشور سفر کرده گفت کمک اضافی صرف تهیه خوراک برای نیازمندان در داخل سوریه و همچنین پناهجویان سوری در ترکیه، لبنان، و عراق خواهد شد.

خانم کلینتون در عین حال مخالفان سوری را به پایبندی به تعهداتی ترغیب کرد که در مذاکرات دوحه برسر آن توافق کردند.

همزمان وزیر خارجه ژاپن گفت پنجمین نشست دوستان سوریه در تاریخ ۳۰ نوامبر در توکیو برگزار خواهد شد. ریاست این نشست را ژاپن برعهده خواهد داشت.

مخالفان سوریه

روز سه شنبه، فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه گفت پاریس ائتلاف جدید مخالفان سوریه را به رسمیت می شناسد و مسئله حمایت تسلیحاتی از انقلابیون را بررسی خواهد کرد. فرانسه اولین کشور اروپایی است که چنین تصمیمی می گیرد. پیشتر در روز دوشنبه، «شورای همکاری خلیج فارس» متشکل از امارات متحده عربی، عربستان سعودی، قطر، کویت، بحرین و عمان ائتلاف مخالفان سوری را به رسمیت شناختند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ائتلاف مخالفان سوریه را «نماینده مشروع مردم سوریه» توصیف کرد. او در عین حال گفت آمریکا مایل است تا شاهد اثبات این مسئله در عمل باشد و سازماندهی و تاثیرگزاری آن را مشاهده کند.

ایالات متحده آمریکا و اروپا درباره کمک تسلیحاتی به انقلابیون سوریه شک دارند و می گویند مخالفان سازماندهی نشده اند. آنان همچنین بیم دارند که سلاح‌ها به دست شبه نظامیان اسلامگرا بیافتد.

XS
SM
MD
LG