لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۰

هدف جمهوری اسلامی ايران در نمايشگاه فناوری سوريه نشان دادن ناتوانی تحريمها ست


هدف جمهوری اسلامی ايران در نمايشگاه فناوری سوريه نشان دادن ناتوانی تحريمها ست
هدف جمهوری اسلامی ايران در نمايشگاه فناوری سوريه نشان دادن ناتوانی تحريمها ست

محصولات تکنولوژيکی که در ايران ساخته شده است، در سوريه به نمايش گذاشته می شود. اين حرکت پيامی را به جهان خارج می فرستد که تحريم های اقتصادی مانع از توسعه فن آوری در ايران نشده است.

مهارت ها و پيشرفت های تکنولوژيکی ( يا فن آوری) در ايران برای نخستين بار در دمشق، پايتخت سوريه، به نمايش گذاشته شده است. اين نمايشگاه ۷ فوريه آغاز شد و قرار است چهار روز به طول انجامد. غرفه های مربوط به ايران در اين نمايشگاه دستاوردهای تکنولوژيکی متفاوتی از جمله ماهواره، رادار و موشک را در معرض ديد عموم گذاشته است. حميد عباس زاده، مدير مرکز تحقيقاتی هوا فضای ايران و يکی از حاضران در اين نمايشگاه است.

بيش از ۱۰۰ شرکت ايرانی، از جمله شرکت های پزشکی، هوانوردی، نفتی و ارتباطاتی در اين برنامه شرکت داشتند. نَنسی مِشکاتی، مترجمی در بخش رادار دريانوردی می گويد اين نمايشگاه هم برای ايرانيان و هم برای مردم سوريه مفيد است. ايرانيان فن آوری های جديد خود را در اينجا به نمايش می گذارند و مردم سوريه هم از آن استقبال بسياری کرده اند.

دانشجويان هم علاقه بسياری نشان داده اند. اين نمايشگاه برای جمهوری اسلامی ايران فرصتی را فراهم آورده است تا نشان دهد تحريم های اقتصادی جلوی توسعه فنی در اين کشور را نگرفته است. تحريم های ايالات متحده آمريکا و اتحاديه اروپا بر ايران بسياری از شرکتهای بين المللی انرژی را از همکاری با ايران بازداشته و آنها را وادار کرده است که سرمايه گذاری در ايران را متوقف کنند.

تاجران سوری هم می گويند با توجه به تمايل ايران به تجارت با سوريه از اين موقعيت استقبال می کنند. گفته می شود قيمت هايی را که ايران به آنها پيشنهاد کرده است از ترکيه و چين بهتر است. فيراس شمال، يک تاجر سوريه ای می گويد بايد مذاکرات با ايران را آغاز کرد.

ايران و سوريه از پيش با هم متحد بوده اند. علاوه بر اين، معاهدات اقتصادی متفاوتی ميان اين دو کشور در زمينه فنی، حمل و نقل هوايی و مواد غذايی وجود دارد.

سوريه و ايران بارها تاکيد کرده اند که قصد دارند همکاری اقتصادی ميان دو کشور را بهبود بخشند اما بعضی از اين برنامه ها نظير ساخت پالايشگاهی با قابليت تصفيه روزانه ۱۴۰۰۰۰ بشکه نفت در سوريه، به تاخير افتاده است.

XS
SM
MD
LG