لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

آمریکا سفارت خود در دمشق را بست


آمریکا سفارت خود در دمشق را بست
آمریکا سفارت خود در دمشق را بست

فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند در جریان حملات و بمباران هوایی روز دوشنبه نیروهای بشار اسد به چند شهر سوریه، از جمله حمص، دست کم ۱۷ تن کشته شده اند.

تلویزیونهای ماهواره ای عرب زبان روز دوشنبه تصویرهایی از شهر حمص پخش کردند که نشان می داد از ساختمانهای آسیب دیده دود به هوا برخاسته است. حملات هوایی علیه چند منطقه حمص انجام شد و بر اثر آن یک لوله انتقال نفت نیز منفجر گردید.

تلویزیون دولتی سوریه گفت دسته های تروریستی این بمبارانها را انجام داده اند.

هنوز تعداد کشته ها از سوی منابع مستقل تایید نشده، اما خبرگزاری فرانسه به نقل از «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» در بریتانیا است، از کشته شدن دستکم ۱۷ تن در حمص خبر داده‌است.

روز شنبه نیز چند گروه فعال حقوق بشر در سوریه از کشته شدن حدود ۲۰۰ تن در شهر حمص خبر دادند. این خشونت آمیز ترین واقعه در یازده ماه اخیر در حمص است که تبدیل به مرکز مقاومت اپوزیسیون سوریه علیه بشار اسد شده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل از زمان آغاز خشونتها در سوریه تا کنون ۵۴۰۰ نفر کشته شده اند.

در همین حال چین از وتوی قعطنامه اتحادیه عرب درباره سوریه دفاع کرد و گفت با این که خواهان پایان گرفتن خشونتها در سوریه است،اما چون قطعنامه پیش توافق عمومی به رای گذاشته شد، مجبور به وتوی آن بود.

جهان غرب از چین و روسیه به سبب وتوی قطعنامه پیشنهادی انتقاد کردند.

در تحولی دیکر ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد سفارت خود را در دمشق به دلیل بدتر شدن وضع و سرکوب خونین تظاهرکنندگان ضد حکومتی تعطیل می کند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد همه فعالیتهای سفارت متوقف شده و کلیه کارکنان سفارت – از جمله رابرت فورد سفیر امریکا در دمشق – از سوریه خارج می شوند.

در بیانیه ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا آمده است ایالات متحده به همراه چندین هیات دیپلماتیک دیگر نگرانی خود را از اوضاع امنیتی سوریه و ناتوانی رژیم در حفظ امنیت کشور را به مقامهای سوری اعلام کرده اند. در این بیانیه آمده است آقای فورد همچنان سفیر آمریکا در سوریه خواهد بود و از واشنگتن به وظایف خود عمل می کند.

XS
SM
MD
LG