لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

ادامه نا آرامی ها در شهرهای حمص، دمشق و درعا در سوريه


اخبار رسیده از سوریه حاکی است که تانک های ارتش در شهر درعا به آتش کشیده شدند. وزیر امور خارجه این کشور می گوید کشور او تحت تاثیر فشارهای بین المللی به سرنوشت لیبی دچار نخواهد شد.

ملک عبدالله، پادشاه اردن، روز دوشنبه از بشار اسد خواست از قدرت کناره گیری کند و هوشیار زباری وزیر امور خارجه عراق، اعلام کرد واکنش دولت عراق نسبت به تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب تحت فشار هیچ نیرویی نبوده است.

ساکنان روستای آلما از توابع شهر درعا در سوریه روز گذشته یکی از تانک های ارتش سوریه را به آتش کشیدند.

با وجود افزایش فشارهای بین المللی برای متوقف ساختن خشونت ها در سوریه، ویدیوهای ارسالی مردم این کشور نشان می دهد، اثری از آرامش در شهرهای حمص، دمشق، درعا و بخشهای دیگر سوریه هنوز وجود ندارد.

تصاویر منتشر شده در شبکه اینترنتی فیس بوک نشان می دهد آسمان شهر درعا در جوار اردن، پوشیده از ابر سیاه است و صدای شلیک گلوله بی وقفه به گوش می رسد.

اتحادیه اروپا بر شدت و تعداد تحریم ها علیه سوریه افزوده و اتحادیه عرب عضویت سوریه را به حال تعلیق در آورده است. اما گفته می شود، هیچیک از این اقدامات هنوز نتوانسته از کشته شدن بیشتر مردم جلوگیری کند.

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه، روز دوشنبه به دلیل حمله های متعدد به سفارتخانه های خارجی در واکنش به تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب پوزش خواست و در پیامی برای مردم در اشاره به فشارهای جامعه بین المللی، گفت مردم سوریه نباید نگران باشند. سوریه، لیبی نیست. اروپایی ها اکنون به دلیل هزینه هایی که در جنگ لیبی کردند، از نظر اقتصادی زجر می کشند چون طبق آمار ناتو، غیر از ۴۰۰ میلیارد خسارت، ۲۴۰ میلیارد دلار خرج کردند. از حالا به بعد من اصلا نگران نیستم.

از سوی دیگر، هوشیار زباری، وزیر امور خارجه عراق، روز دوشنبه تاکید کرد، رای ممتنع عراق نسبت به تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب، تحت فشار صورت نگرفته و این کشور از کسی فرمان نمی برد.

آقای زباری افزود که این تصمیم گیری ها با توجه به محاسبات بین المللی و منطقه صورت می گیرد. موقعیت عراق مثل کشورهای دیگر، مثلا کشورهای آفریقای شمالی، یا کشورهای حوزه خلیج فارس نیست. سوریه همسایه ماست و اتفاقاتی که در آن می گذرد روی ما تاثیر می گذارد. در واقع این موضعگیری بر اساس مواضع دولت ما اتخاذ شده است.

این گمانه زنی وجود دارد که عراق به ملاحظه نزدیکی مناسبات ایران و سوریه و تحت فشار دولت ایران وادار به اتخاذ چنین موضعی شده است چون عراق، تنها کشوری است که به تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب رای ممتنع داده است.

XS
SM
MD
LG