لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۷

سازمان ملل: بیش از ۷۵۰۰ نفر در سوریه کشته شده اند


سازمان ملل: بیش از ۷۵۰۰ نفر در سوریه کشته شده اند
سازمان ملل: بیش از ۷۵۰۰ نفر در سوریه کشته شده اند

بنا به گفته یک مقام بلندپایه سازمان ملل متحد، سرکوب بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه علیه قیام مخالفان، «به جرات بیش از ۷۵۰۰ نفر» کشته به جای گذاشته و این در حالی است که دیپلمات ها در حال یافتن راهی هستند تا به این بحران پایان دهند و کمک های بشردوستانه به این کشور ارسال کنند.

لین پاسکو، مدیر ارشد امور سیاسی سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت «گزارشهای معتبری» در اختیار دارد که هر روز بیش از صد غیرنظامی «از جمله زنان و کودکان» در سوریه کشته می شوند.

پاسکو گفته است: «کمیسیون بین المللی تحقیق در مورد بحران سوریه در گزارشی که روز ۲۲ فوریه منتشر شد، نتیجه گیری کرده است که نیروهای دولتی سوریه نقض گسترده و سازمان یافته حقوق بشر مرتکب شده اند و آگاهانه و با کسب رضایت و مجوز از بلندپایه ترین مقامات کشور دست به جنایات جنگی زده اند. من تدوین این گزارش را تحسین می کنم. خواندن آن آسان نیست، اما پیامدهای آن مسئولیت ما را روشن می کند.»

فرانسه روز سه شنبه اعلام کرد که دیپلمات ها تدوین پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را آغاز کرده اند. این قطعنامه خواستار پایان فوری خشونت در سوریه و اعزام کمکهای بشردوستانه به مناطقی از این کشور است که طی هفته های گذشته مورد حمله نیروهای دولتی قرار گرفته بوده اند.

چین نیز خواستار واکنش بشردوستانه به این بحران و توقف درگیریها شده است.

روسیه و چین تا به حال دو بار قطعنامه های شورای امنیت مورد حمایت کشورهای عرب و غربی را وتو کردند. دیپلمات ها می گویند قدرتهای غربی و شرکای عرب آنها امیدوارند تا تمرکز بر یک قطعنامه جدید در مورد وضعیت بشردوستانه تصمیم پکن و مسکو برای سومین وتو را دشوار خواهد کرد.

امین سیکال، مدیر «مرکز مطالعات عرب و اسلامی» دانشگاه ملی استرالیا می گویند «یک فاجعه انسانی» در حال وقوع است و انفعال و کوتاهی در اتخاذ یک اقدام بین المللی در مورد بحران سوریه، این فاجعه ادامه پیدا خواهد کرد.

سیکال گفت: «من فکر می کنم تا زمانی که حکومت سوریه از حمایت روسیه و چین برخوردار باشد و تا زمانی که شورای امنیت سازمان ملل متحد برای یافتن راهکاری برای وضعیت سوریه ناتوان باشد، باید انتظار داشت که حکومت سوریه به سرکوب مخالفان ادامه دهد.»

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت که القاعده و دیگر نیروهای شبه نظامی از وضعیت سوریه به نفع خود بهره داری خواهند کرد و برهه کنونی زمان مناسبی برای «نظامی تر کردن شرایط» نیست.

کارنی گفت: «ما از طریق «دوستان سوریه» با متحدان خود برای منزوی کردن اسد و اعمال فشار بر وی همکاری خواهیم کرد و تلاش می کنیم تا وی را متوجه کنیم که روزهای (حکومت) وی به شماره افتاده اند و او باید به جنگی که علیه مردم خود به راه انداخته است، پایان دهد.»

مقامات سوریه ادعا می کنند «گروهکهای تروریستی» مسلح با حمایت نیروهای خارجی مسئول قیام تقریباً یک ساله بوده اند که بیش از ۲۰۰۰ نیروی امنیتی را کشته اند.

شورشهای مردمی علیه حاکمیت استبدادی اسد طی ماههای اخیر که نیروهای جدا شده از ارتش سوریه به نیروهای شورشی فاقد انسجام پیوسته اند، به طور فزاینده ای نظامی شده است.

ارقام تلفات روز سه شنبه که سازمان ملل متحد ارائه کرده است حاکی از آن است که از ارقام ماه گذشته تاکنون ۲۱۰۰ نفر افزایش یافته است.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته است باید هر چه زودتر در سوریه آتش بس اعلام شود تا موارد «نقض حقوق بشر» نیروهای امنیتی علیه غیرنظامیان متوقف شود. او این درخواست را در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو مطرح کرد. فیصل خباز، فرستاده ویژه سوریه در این شورا جلسه را به نشانه اعتراض ترک کرد.

شاهدان می گویند نیروهای هوادار اسد بیش از سه هفته است که محله بابا عمرو را هر روز بمباران کرده اند و صدها تن از مردم را کشته و ساکنان این منطقه را بدون آب، غذا و تحهیزات پزشکی و دارو مانده اند.

XS
SM
MD
LG