لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۲

گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل: جنايت عليه بشريت در سوريه


بر اساس گزارش شورای حقوق بشر در سازمان ملل متحد، نيروهای امنيتی بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، در طول ۸ ماه سرکوب معترضين، مرتکب جنايت عليه بشريت شده اند.

انتشار گزارش تحقيقاتی سازمان ملل متحد در امور سوريه به فشارهای بين المللی برای توقف سرکوب معترضين در آن کشور می افزايد. پائولو سرجيو پينيه رو، پروفسور برزيلی و رييس اين هيئت تحقيقاتی، در گزارش خود موارد نقض حقوق بشر در سوريه را مشخص کرد و گفت: ما موارد نقض حقوق بشر توسط ارتش سوريه و نيروهای امنيتی آن کشور را مشخص کرده ايم. استفاده بی رويه از زور عليه معترضين، استفاده از گلوله های واقعی برای متفرق کردن تظاهرات، و استفاده از تک تيراندازان برای کشتن معترضين در خيابان ها.

اين گزارش توسط يک هئيت متشکل از کارشناسان مستقل ارائه شده است. اين هئيت نتوانست برای تهيه گزارش خود وارد سوريه شود، اما، می گويد، اين گزارش بر اساس مصاحبه با ۲۲۳ قربانی و شاهدان عينی، از جمله نيروهای امنيتی که به صفوف معترضين پيوسته اند، تهيه شده است.

گزارش می گويد: شکنجه، خشونت جنسی، بدرفتاری با غيرنظاميانی که مظنون به پشتيبانی از معترضين هستند، بدون در نظر گرفتن سن و جنسيت قربانيان در سوريه، معمول است.

پائولو پينه رو با اشاره به تجاوزات جنسی و کشتار کودکان در سوريه می گويد: نيروهای امنيتی برای سرکوب اعتراض ها هيچ ارزشی برای حقوق کودکان قائل نيستند.

گزارش سازمان ملل متحد می گويد: دولت سوريه به نيروهای امنيتی دستور داده است تنها با هدف کشتار تيراندازی کنند.

XS
SM
MD
LG