لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۹

کميته حقوق بشر سازمان ملل سوريه را محکوم کرد


کميته حقوق بشر سازمان ملل سوريه را محکوم کرد
کميته حقوق بشر سازمان ملل سوريه را محکوم کرد

نيروهای امنيتی سوريه روز سه شنبه در سرکوب روستاييان در استان حُمص که اهالی آن سرسخت ترين مبارزان ضددولتی بشمار می روند، چهار تن را به ضرب گلوله از پای درآوردند؛ دو کودک ۱۰ ساله از جمله کشته شدگان هستند.

به گفته فعالان سياسی، نيروهای زرهی با مسلسل به سوی روستاييان که مقررات منع رفت و آمد را ناديده گرفته بودند، در خيابان اصلی روستای تل داعو، آتش گشودند.

مردم روستای تل داعو، در اعتراض به قتل دو تن از معترضان در روز دوشنبه، دست به اعتصاب عمومی زده بودند و به همين دليل همه فروشگاهها تعطيل بود.

يکی از ساکنان می گفت: اينجا يک روستا است و مردم به مقررات منع رفت و آمد عادت نکرده اند.

در همين حال مهلتی که اتحاديه عرب برای بشار اسد تعيين کرده بود روز يکشنبه پايان يافت و اسد روز يکشنبه در مصاحبه ای گفت در برابر فشار جامعه جهانی تسليم نخواهد شد.

نماينده سوريه در سازمان ملل پيش نويس قطعنامه ای را که از سوی آلمان به کميته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد پيشنهاد شده است، به شدت محکوم کرد.

در اين قطعنامه دولت سوريه به خاطر سرکوب اعتراضات اپوزيسيون در طول ۸ ماه گذشته محکوم شده است.

اين قطعنامه از دولت سوريه می خواهد طرح پيشنهادی اتحاديه عرب را که اوايل ماه جاری ميلادی بر روی آن توافق بعمل آمد، اجرا کند. در قطعنامه همچنين «نقض مداوم و سيستماتيک موازين حقوق بشر از سوی مقامات سوری، از قبيل اعدامهای خودسرانه، کاربرد زور، پيگرد و آزار معترضان و مدافعان حقوق بشر» به شدت محکوم شده است.

سفير سوريه در سازمان ملل می گويد قطعنامه پيشنهادی به منزله «اعلام جنگ سياسی، رسانه ای و ديپلماتيک با سوريه است.»

روز سه شنبه کميته حقوق بشر سازمان ملل متحد رای داد سرکوب مرگبار ناراضيان در سوريه را بشدت محکوم می کند.

قطعنامه از سوريه می خواهد پيشنهاد اتحاديه عرب را که به آن اجازه می دهد ناظرانی را به سوريه بفرستد، اجرا کند. اتحاديه که عضويت سوريه را لغو کرده است، قصد دارد روز پنجشنبه جلسه ای برای بحث در باره بحران کشور تشکيل دهد.

عفو بين الملل که مقامات امنيتی سوريه را به نقض حقوق بشر متهم کرده است، روز سه شنبه از رای کميته استقبال کرد.

فعالان می گويند نيروهای امنيتی روز سه شنبه دست کم ۱۲ تن را در سراسر سوريه کشتند.

پيشتر در روز سه شنبه، رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، از بشار خواست کنار برود. او روز سه شنبه در سخنانی که از تلويزيون پخش شد گفت اسد بايد بخاطر خير مردم خودش و منطقه، قدرت را رها کند.

روز دوشنبه، پس از آن که مردان مسلح در شمال سوريه بسوی کاروانی از اتوبوس های حامل زائران ترکيه تيراندازی کردند، مناسبات بين دو کشور تيره تر شد. در آن حمله دو شهروند ترک، مجروح شدند.

خبرگزاری دولتی سوريه می گويد روز سه شنبه هزاران نفر در بندر لاذقيه جمع شدند و به اقدامات اتحاديه عرب عليه سوريه اعتراض کردند.

سازمان ملل متحد می گويد در سرکوب معترضين بيش از ۳۵۰۰ تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG