لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

اردوغان: برخی منتقد وضعيت ليبی بودند اما در مقابل آدمکشی ها در سوريه سکوت کرده اند


اردوغان: برخی منتقد وضعيت ليبی بودند اما در مقابل آدمکشی ها در سوريه سکوت کرده اند
اردوغان: برخی منتقد وضعيت ليبی بودند اما در مقابل آدمکشی ها در سوريه سکوت کرده اند

سازمان ملل متحد تحت فشار قرار گرفته است تا با گروهی از کشورها که سرکوب اعتراضهای مردمی در سوريه را محکوم می کنند، همصدا شود.

آلمان، بريتانيا و فرانسه تلاش می کنند قطعنامه ای را که در محکوميت رژيم سوريه به خاطر نقض موازين حقوق بشر تنظيم شده است، به تصويب سازمان برسد.

نماينده آلمان در سازمان ملل روز چهارشنبه گفت هدف از تنظيم قطعنامه شديد اللحن اين است که به بشار اسد نشان داده شود که تا چه حد در انزوا قرار گرفته است.

حرکت اين کشورها در سازمان ملل در پی هشدار شديد اتحاديه عرب بعمل آمده است. در اين هشدار به سوريه ۳ روز فرصت داده شده است که به سرکوب و خونريزی پايان دهد، و به تيم ناظران فرصت دهد تا از نزديک بر نحوه اجرای موافقتنامه، نظارت کنند.

با ادامه اعتراض های ضددولتی در سوريه، تعداد بيشتری از نظاميان آن کشور از ارتش جدا می شوند. درگيری مسلحانه ميان مخالفان بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، و ارتش آن کشور، نگرانی ها نسبت به وقوع جنگ داخلی را افزايش داده است.

مردان نقابداری که خود را از اعضای گروه ارتش آزاد سوريه معرفی می کنند می گويند در عملياتی در شهر انخل چهارده سرباز سوری را کشته اند.

ارتش آزادی سوريه متشکل از نظاميان جداشده از نيروهای دولتی آن کشور است. اين گروه روز چهارشنبه به يک پايگاه نيروی هوايی سوريه حمله کرد.

گزارش های روز پنجشنبه حاکی از جدايی نيروهای بيشتری از ارتش سوريه است. در فيلمی که از طريق شبکه اينترنت منتشر شد، پنج نظامی سوری اعلام می کنند از ارتش جدا شده اند، اين افراد می گويند قيام مردم جنبه قومی ندارد.

هم اکنون ادامه ناآرامی ها در سوريه، گمانه زنی ها نسبت به وقوع جنگ داخلی در آن کشور را افزايش داده است. روسيه که يکی از اصلی ترين حاميان ديپلماتيک دولت بشار اسد است نسبت به درگيری نظامی مخالفان و نيروهای دولتی سوريه هشدار داده است.

سرگی لاورف، وزير امور خارجه روسيه، گفت: امروز در جريان حمله گروه موسوم به ارتش آزادی سوريه قرار گرفتم. اين امر کاملا شبيه يک جنگ داخلی تمام عيار است.

مقام های مسکو تاکيد دارند اپوزيسون سوريه نيز همچون دولت دمشق، مسئول خشونت ها در آن کشور است.

اما همسايگان عرب سوريه نظر متفاوتی دارند. اتحاديه عرب در واکنش به خشونت ها عليه معترضان، عضويت سوريه را در آن اتحاديه به حال تعليق در آورده و به بشار اسد سه روز مهلت داده تا اصلاحاتی را که وعده داده است، به اجرا درآورد.

در همين حال روز پنجشبه رجب طيب اردغان، نخست وزير ترکيه، با مقايسه وضعيت سوريه و ليبی خواستار عملکرد قاطعتر جامعه بين الملل در مقابل دولت دمشق شد. رجب طيب اردوغان، نخست وزير سوريه، گفت: برخی منتقد وضعيت ليبی بودند ولی اکنون در مقابل آدمکشی ها در سوريه سکوت کرده اند اين برخوردها وجدان انسانی را جريحه دار می کند. ما بايد اقدامات فوری را برای توقف کشتار در سوريه انجام دهيم.

اردوغان گفت صلح در سوريه به معنی صلح در ترکيه است و از اين رو کشورش برای رفع تنش در سوريه تلاش می کند.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل، طی هشت ماه گذشته، بيش از ٣۵۰۰ نفر در اعتراض های ضددولتی در سوريه کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG