لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۹

ترکيه می گويد مرزهای خود را به روی پناهندگان سوری نخواهد بست


ترکيه می گويد مرزهای خود را به روی پناهندگان سوری نخواهد بست
ترکيه می گويد مرزهای خود را به روی پناهندگان سوری نخواهد بست

ترکيه می گويد مرز خود را به روی مردم سوريه که برای در امان ماندن از خشونت ها از آن کشور می گريزند، نخواهد بست.

رجب طیب اردوغان، نخست وزير ترکيه، روز چهارشنبه به دنبال انتشار گزارش هايی دایر بر آنکه بيش از ۱۲۰ شهروند سوريه از مرز با ترکيه عبورکرده و اکنون در ترکيه هستند گفت کشور متبوع وی مرزهای خود را به روی آنان که از سوريه در پی پناه آوردن به جايی امن هستند، نخواهد بست.

آقای اردوغان در يک نشست خبری افزود: «اکنون وقت مناسبی برای آن نيست که ترکيه مرزهای خود را به روی آوارگانی که از سوريه می آيند ببندد. تحولات اخير واقعاً تاسف انگيز هستند. ما اين تحولات را با نگرانی دنبال می کنيم و در اين خصوص اطلاعات بسيار ضد و نقيضی داريم که مايه نگرانی ماست.»

نخست وزير ترکيه از دمشق خواست نسبت به شهروندان خود انعطاف بيشتری نشان دهد. اين اظهارات در پی تازه ترين درگيری ها در شمال غربی سوريه در مرز آن کشور با ترکيه ايراد شد.

صد و بيست و دو شهروند سوری که در ميان آنان شماری زن و کودک نيز هستند شبانه وارد ترکيه شده اند و از سوی هلال احمر در بخش يايلاداغی ترکيه در چادر پناه داده شده اند.

يک مقام وزارت خارجه ترکيه گفت حدود چهار صد و بيست تن از مردم سوريه از زمان آغاز اعتراضات خونين در سوريه از مرز آن کشور با ترکيه گذشته اند. گريختن مردم از زمان آغاز اعتراضات خونين در ماه مارس ميلادی - حدود سه ماه پيش - آغاز شده است.

ترکيه طی سال های اخير با سوريه مناسبات نزديکی داشته است و دولت آن کشور بر بشار اسد فشار فزاينده ای برای به اجرا گذاردن اصلاحات آورده است و از سوی ديگر احمد داووداوغلو، وزير خارجه ترکيه، از بشار اسد خواسته است تا با استفاده از آنچه به کنايه «شوک درمانی» ناميده استفاده کند تا به مشکلات کنونی خاتمه دهد.

XS
SM
MD
LG