لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۹

مذاکرات شورای امنیت درباره سوریه ادامه دارد


مذاکرات شورای امنیت درباره سوریه ادامه دارد
مذاکرات شورای امنیت درباره سوریه ادامه دارد

دیپلماتهای شورای امنیت سازمان ملل متحد به گفت و گو برای متقاعد ساختن روسیه به پشتیبانی از قطعنامه ای ادامه می دهند که برنامه اتحادیه عرب را جهت پایان دادن به ماهها خشونت مرگبار در سوریه تایید می کند.

دیپلماتهای غربی گفتند روز چهارشنبه در جریان سه ساعت مذاکرات محرمانه در نیویورک پیشرفتهایی بدست آمده است.

اما روسیه در مورد قطعنامه فعلی ملاحظاتی ابراز داشته است. قطعنامه از بشار اسد رییس جمهوری سوریه می خواهد قدرت را به یکی از معاونانش منتقل کند و یک دولت وحدت جهت فراهم آوردن مقدمات برگزاری انتخابات تشکیل دهد.

روسیه، متحد اصلی سوریه که از قدرت وتو در شورای امنیت برخوردار است، قول داده است هر متنی را که اشاره ای به تغییر رژیم داشته باشد یا آشکارا مداخله نظامی خارجی را مردود نداند، رد کند.
دیپلماتها گفتند قرار است پیش نویس جدیدی که به نگرانیهای روسیه می پردازد به اعضای شورای امنیت ارائه شود.

ویتالی چورکین، نماینده روسیه روز چهارشنبه گفت تغییر در متن فعلی قطعنامه که از بشار اسد می خواهد کنار برود، تصویب آن را «برای ما آسانتر خواهد ساخت.»

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه امریکا روز چهارشنبه تکرار کرد که شورای امنیت باید به سرعت عمل کند، و اعضا باید تصمیم بگیرند که آیا با مردم سوریه هستند، یا با آنچه او آن را دیکتاتوری «بیرحمانه» بشار اسد می نامد.

در این میان، شمار کشته شدگان در سوریه همچنان بالا می رود، فعالان اپوزیسیون گزارش می دهند روز چهارشنبه دست کم ۵۹ تن در سراسر کشور کشته شدند.

XS
SM
MD
LG