لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۵

روزنامه کويتی الوطن: اپوزيسيون سوريه می گويد نيروهای امنيتی به دليل تمرد ۱۲۰ مأمور خود را کشته اند


روزنامه کويتی الوطن: اپوزيسيون سوريه می گويد نيروهای امنيتی به دليل تمرد ۱۲۰ مأمور خود را کشته اند
روزنامه کويتی الوطن: اپوزيسيون سوريه می گويد نيروهای امنيتی به دليل تمرد ۱۲۰ مأمور خود را کشته اند

رويدادهای سوريه همچنان کانون توجه روزنامه های عرب زبان است. در اين ميان دست داشتن سپاه پاسداران ايران در سرکوب تظاهرکنندگان سوری و ادعای مخالفين بشار اسد مبنی بر کشتار نيروهای امنيتی متمرد توسط وفاداران دولت، از جمله مواردی است که روز سه شنبه مورد توجه مطبوعات عرب زبان قرار گرفته بود.

الشرق الاوسط چاپ لندن عنوان «بريتانيا می گويد برگزيدن راه حل نظامی در سوريه موفق نخواهد شد و مداخله جويی ايران اخلال گرانه است» را برای سرمقاله خود، انتخاب کرده است. اليستر برت، وزير امور خاورميانه در دولت بريتانيا، در گفت و گو با الشرق الاوسط خاطر نشان می کند که «مدت مديدی است که دخالت های حکومت ايران در کشورهايی مانند عراق، لبنان و سرزمين های فلسطينی جريان دارد و اين رويکرد مداخله جويانه در حالی ادامه می يابد که حکومت ايران خود حقوق بشر را نقض می کند.»

ايلاف چاپ عراق در مطلبی با عنوان «تدابير نظامی در جسر الشغور و دعوت به تظاهرات در روزهای سه شنبه» می نويسد: «تظاهرات مردم سوريه در حالی رو به گسترش است که حکومت سوريه به سرکوب ادامه می دهد. ايلاف نقش وبسايت ها و فيسبوک مخالفين را در سازماندهی تظاهرات مورد توجه قرار داده است. ايلاف در پايان نوشته است که تاکنون بيش از ۱۱۰۰ تن از مخالفان کشته شده اند که در ميان آنان ده ها کودک ديده می شود.»

روزنامه السفير چاپ لبنان گزارش رسانه های دولتی سوريه را منتشر کرده که گفته اند در جريان نا آرامی های چند روز گذشته در جسر الشغور در شمال سوريه ۱۲۰ تن از ماموران امنيتی توسط گروه های مسلح کشته شده اند. اين روزنامه لبنانی سپس موضع اخوان المسلمين اردن را در اين رابطه منتشر کرده که ضمن محکوم کردن کشتار مردم سوريه، رفتار دولت دمشق با شهروندان خود را «جنايت هولناک و توهين به بشريت» توصيف کرده است.

روزنامه کويتی الوطن در همين رابطه در مطلبی با عنوان اپوزيسيون سوريه روايت رسمی دولت از کشته شدن ۱۲۰ نيروی امنيتی را در جسر الشغور مشکوک می دانند، می نويسد: «سانا خبرگزاری دولتی سوريه نيروهای مسلح ناشناس را مسئول قتل ۱۲۰ نيروی امنيتی قلمداد کرده و وزير کشور وعده برخورد شديد داده است.» اين در حالی است که مخالفان با رد روايت دولتی می گويند: «نيروهای امنيتی به دليل اختلافات داخلی و نافرمانی و خودداری از کشتار مردم، توسط نيروهای وفادار به بشار اسد کشته می شوند! از اين طريق علاوه بر مجازات متمردين، بهانه سرکوب شديدترهم فراهم می شود.»

XS
SM
MD
LG