لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۹

روسیه می گوید قطعنامه سازمان ملل متحد سوریه را به جنگ داخلی می کشاند


روسیه می گوید قطعنامه سازمان ملل متحد سوریه را به جنگ داخلی می کشاند
روسیه می گوید قطعنامه سازمان ملل متحد سوریه را به جنگ داخلی می کشاند

روسیه هشدار می دهد که کوشش غرب و اعراب برای وادار ساختن شورای امنیت به تصویب قطعنامه ای در مورد سوریه، این کشور را به مسیر جنگ داخلی سوق خواهد داد.

گنادی گاتیلوف، معاون وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه گفت قطعنامه پیشنهادی موجب مصالحه در شورش ١٠ ماهه علیه حکومت ١١ ساله بشار اسد نخواهد شد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا روسیه را ترغیب کرد از قطعنامه پیشنهادی شورای امنیت حمایت کند و گفت زمان آن است که اعضای شورای امنیت به «حفاظت از کسانی که دست هایشان بخون آغشته است» پایان دهند.

اما گاتیلوف در مصاحبه ای با اینترفکس همچنین گفت قطعنامه شورای امنیت به گزینه مداخله نظامی در امور سوریه که مسکو عهد کرده با آن مخالفت کند، امکان می دهد.

انتظار می رود پیش نویس قطعنامه، که مراکش پیشنهاد کرده است، بعد از ظهر امروز سه شنبه رسما به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شود. قرار است حامیان اصلی قطعنامه از جمله نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب، نخست وزیر قطر و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و همتایان او از بریتانیا و فرانسه در جلسه حضور یابند.

واشنگتن گسترش خشونت در سوریه را بشدت محکوم کرده است و خانم کلینتون روز دوشنبه در بیانیه ای گفت شورای امنیت باید وارد عمل شود و نشان دهد جامعه بین المللی سرکوب معترضین در سوریه را تهدیدی علیه صلح و امنیت جهان می بیند.

وزیر خارجه آمریکا گفت ایالات متحده، به گفته او حملات «خشن و بی رحمانه» دولت سوریه که در پنج روز گذشته صدها تن را کشته است، محکوم می کند.

خبرگزاری های غربی که نسخه هایی از پیش نویس را بدست آورده اند می گویند قطعنامه پیشنهادی از پیشنهاد اتحادیه عرب مبنی بر این که بشار اسد قدرت را به یک معاون واگذار کرده و یک دولت وحدت ملی برای برگزاری انتخابات زیر نظارت بین المللی تشکیل دهد، تایید می کند. همچنین هشدار می دهد در صورت ادامه سرپیچی سوریه به اقدامات نامشخص دیگری دست خواهد زد.

دولت سوریه این قطعنامه را نقض حاکمیت خود دانسته و رد کرده است.

روسیه عهد کرده تا با هر اقدام شورای امنیت که بهانه ای جهت اقدام نظامی علیه دولت اسد در اختیار دولت های غربی قرار دهد مخالفت کند.

سوریه متحد نظامی دیرینه روسیه است که یک پایگاه دریایی در ساحل مدیترانه در اختیار مسکو قرار داده است و اغلب از روسیه اسلحه می خرد.

بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه در امان پایتخت اردن گفت امیدوار است شورای امنیت به شیوه ای منسجم عمل کند که بازتاب آرزوهای جامعه بین المللی برای پایان به ناآرمی در سوریه باشد.

سوزان رایس سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت قطعنامه پیشنهادی مراکش که غرب از آن پشتیبانی می کند، آن گونه که برخی منتقدین می گویند، خواهان برقراری تحریم یا استفاده از زور علیه دولت اسد نیست.

یک منبع دیپلماتیک فرانسه به خبرگزاری های غربی گفت دست کم ١٠ عضو شورای امنیت از قطعنامه پشتیبانی می کنند.

مسکو روز دوشنبه گفت دولت سوریه موافقت کرده است هیاتی را برای بررسی مذاکرات پیشنهادی صلح با اوپوزیسیون سوریه به مسکو بفرستد. اما اعضای شورای ملی سوریه بسرعت آنرا رد کرد. اسامه موناجد ، عضو شورا، در بیانیه ای که برای صدای آمریکا فرستاده است می گوید این گروه با «تروریست ها مذاکره نمی کند.»

در این میان فعالان مخالف حاکمیت سوریه گفتند سربازان دولتی روز سه شنبه به تحکیم کنترل خود بر حومه دمشق ادامه دادند. پیشتر در روز دوشنبه، در زدخوردهای در استان حمص نزدیک ١٠٠ تن کشته شدند.

XS
SM
MD
LG