لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۰

نيروهای امنيتی سوريه ۲۰۰ نفر را در يک روستای شورشی بازداشت کردند


نيروهای امنيتی سوريه ۲۰۰ نفر را در يک روستای شورشی بازداشت کردند
نيروهای امنيتی سوريه ۲۰۰ نفر را در يک روستای شورشی بازداشت کردند

در سوريه مردان مسلح طرفدار دولت در دست کم يک روستا در نزديکی شهر ساحلی بانياس، محل اعتراضات مرگبار اخير که ضد بشار اسد برگزار شد، تيراندازی کردند. دست کم ۲۰۰ نفر در اين روستای بانياس، بازداشت شده اند.

شاهدان می گويند تيراندازان روز سه شنبه به روستای «بيضا» حمله کردند و بازداشت شدگان را وادار کردند که شعار دهند «بشار، ما خون و جانمان را برايت فدا می کنيم.» فعالان سياسی می گويند دولت سوريه روستای «بيضا» را به اين دليل که اهالی آن روز يکشنبه به معترضان ضد دولتی در شهر بانياس پيوسته بودند، هدف گرفته است.

آسوشيتد پرس به نقل از يک رهبر اپوزيسيون می گويد نيروهای طرفدار دولت همچنين وارد روستای «بيت جناد» شدند.

ارتش، شهر بانياس را که در آنجا روز يکشنبه نيروهای امنيتی و تفنگچی های طرفدار دولت چهار معترض را کشتند و ده ها نفر را مجروح کردند، بسته است. خبرگزاری فرانسه می گويد مردم با کمبود نان و قطع برق و تلفن روبرو هستند.

در اين ميان، ديده بان حقوق بشر می گويد نيروهای امنيتی سوريه در پی اعتراضات ضد دولتی هفته پيش، از دسترسی مجروحين به دارو و درمان جلوگيری کردند.

ديده بان حقوق بشر روز سه شنبه گفت مقام های سوريه به آمبولانس ها اجازه ندادند مجروحين را در شهرهای درعا و الحريسه به بيمارستان برسانند.

در واشنگتن، کاخ سفيد گفت از گزارش هايی که حاکی است دولت سوريه معترضان مجروح را از مراقبت های پزشکی محروم می کند، عميقاً نگران است. کاخ سفيد اقدام های سرکوبگرانه دولت سوريه را «گستاخانه» ناميد.

مقامات سوريه گروه های مسلح را مسئول خشونت دانستند.

روز جمعه در درعا و اطراف آن، زمانی که نيروهای امنيتی لباس شخصی بر روی تظاهرکنندگان آتش گشودند، دست کم ۲۶ تن را کشته شدند.

اعتراضات ضد دولتی بيش از سه هفته پيش در سوريه آغاز شد و گسترش يافته است.

معترضان خواهان اصلاحات سياسی فراگير، به ويژه لغو قوانين اضطراری هستند که سال ها پيش وضع و دست دولت را در سرکوب اعتراضات عمومی باز می گذارد، مخالفت را ممنوع می سازد و دستگيری های خودسرانه را توجيه می کند.

XS
SM
MD
LG