لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۹

بحران سوريه به اختلال اقتصادی در منطقه دامن می زند


بحران سوريه به اختلال اقتصادی در منطقه دامن می زند
بحران سوريه به اختلال اقتصادی در منطقه دامن می زند

تأثير مخرب عملکردهای سرکوبگرانه دولت سوريه تنها به اين کشور محدود نمی شود. بر اساس گزارشها اقتصاد سرتاسر کشورهای منطقه تحت تأثير اين عملکردها دچار اختلال شده است. علاوه بر تحريمهای اعمال شده عليه سوريه، بسياری از شرکتهای حمل و نقل، با توجه به وضعيت حاکم در سوريه و خطرات موجود، از تردد به اين کشور خودداری می کنند.

در مرز ترکيه و سوريه، در حال حاضر عواقب عملکرد دولت سوريه گريبان کشورهای هر دو سوی مرز را گرفته است.

بعد از نقطه ای در منطقه مرزی در ترکيه، روزنامه نگاران خارجی، حق عبور ندارند. اما جريان مداوم ورود اتومبيلها و مسافران از آن طرف مرز نشان می دهد که در آن سوی مرز وضعيت آرام و عادی نيست.

دو اتومبيل در چند کيلومتری مرز سوريه مورد حمله قرار گرفته اند. رانندگان و مسافران ترک در حال بازگشت به سر کارهايشان در عربستان سعودی بودند، پلاک عربستان سعودی روی اتومبيلها است.

نسيم زيتينجی، راننده ترک، می گويد: ما داشتيم داخل خاک سوريه می رفتيم، به محض اينکه روی پل رسيديم، چند نفر، نمی دانيم کی بودند، با اسلحه به ما حمله کردند. همينطور که آنها به ما شليک می کردند، با سرعت توانستيم به اندازه ۵۰۰ متر به جلو برويم، شانس آورديم رسيديم به يک جايی که محلی ها به کمک ما آمدند. يک آمبولانس آمد و زخميها را به بيمارستان رساند.

با اينحال جريان عبور کاميونها به طرف مرز ترکيه بدون وقفه ادامه دارد. راننده ها می گويند خط کاميونهای در حال عبور گاهی اوقات به ۱۰ کيلومتر می رسد. شرکتهای حمل و نقل يکی پس از ديگری ارسال محموله و نيروی انسانی به سوريه را متوقف می کنند.

شرکت اِسکی تصميم گرفته مسير خود را تغيير دهد و از طريق عراق به کار خود ادامه دهد، مسير عراق گرچه طولانی تر است اما به اندازه مسير سوريه، خطرناک نيست. پيش از قيام سوريه، مرز اين کشور بسيار شلوغ بود. اما بخصوص در ماههای اخير، ترکها و سوريها به هيچ وجه امنيت جانی ندارند.

ترکيه دولت سوريه را مورد تحريم مالی و مسافرتی قرار داده است. اتحاديه اروپا و آمريکا قصد دارند بر شدت تحريمها عليه بانکهای سوری و شرکتهای نفتی بيافزايند.

XS
SM
MD
LG