لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۲

همه پرسی قانون اساسی جدید سوریه ٧ اسفند برگزار می شود


همه پرسی قانون اساسی جدید سوریه ٧ اسفند برگزار می شود
همه پرسی قانون اساسی جدید سوریه ٧ اسفند برگزار می شود

خبرگزاری دولتی سوریه می گوید بشار اسد رییس جمهوری سوریه ٢٦ فوریه – ٧ اسفند – را بعنوان تاریخ برگزاری همه پرسی به قانون اساسی جدید تعیین کرده است.

اسد در ماه فوریه وعده برگزاری همه پرسی را داده و گفته بود قانون اساسی جدید بر یک سیستم چند حزبی متمرکز خواهد بود.

دولت سوریه در ژوئیه گذشته قانونی را تصویب کرد که اجازه می دهد احزاب سیاسی خارج از حزب بعث که قدرت را در سال ١٩٦٣ بدست گرفت تشکیل شوند.

در این میان، فعالان حقوق بشر سوریه گفتند نیروهای دولتی روز چهارشنبه به محله های مسکونی در شهر حما حمله کردند و خطوط تلفن قطع شده است.

در حمص به گفته فعالان انفجاری در یک خط لوله نفت در نزدیکی ناحیه سنی نشین بابا امر که در کنترل شورشیان قرار دارد روی داد و ستونی از دود به آسمان برخاست. آنها ارتش را مسئول دانستند در حالی که دولت می گوید «تروریست ها» عامل آن بودند.

یکی از دو پالایشگاه سوریه در حمص قرار دارد و فعالان می گویند در حمله تقریبا دو هفته ای نیروهای دولتی به شهر صدها تن کشته شده اند.

مقامات سوریه «تروریست های مسلح» را مسئول قیام ١١ ماه علیه حکومت خودکامه بشار اسد دانسته اند.

آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه گفت شورای امنیت سازمان ملل متحد باید ایجاد «کوریدورهای انساندوستانه» را که به گروه های امداد اجازه دهد به نواحی سرکوب مرگبار اوپوزیسیون دسترسی پیدا کنند، بررسی کند.

روز سه شنبه دیپلمات های عرب پیش نویس قطعنامه ای را میان اعضای مجمع عمومی توزیع کردند که از سوریه می خواهد سرکوب را متوقف سازد و دولت را به نقض حقوق بشر متهم می کند.

دیپلمات ها می گویند قطعنامه که احتمالا روز پنجشنبه به رای گذاشته می شود از پشتیبانی گسترده ای در مجمع عمومی که ١٩٣ عضو دارد، برخوردار است.

قطعنامه لازم الاجرا نیست و نمی تواند وتو شود. روسیه و چین پیشتر در اوائل فوریه یک قطعنامه شورای امنیت را وتو کردند که خواستار کناره گیری بشار اسد به عنوان راهی برای پایان دادن به بحران می شد.

مقامات آمریکایی می گویند باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور روز سه شنبه در ملاقات با شی جین پینگ معاون رییس جمهوری چین ناخوشنودی خود را از وتوی چین ابراز داشت. در جلسه دیگری که شی در آن حضور داشت جو بایدن معاون رییس جمهوری امریکا گفت ایالات متحده با اقدام مسکو و پکن در وتوی قطعنامه علیه دولت اسد «بشدت مخالف است.»

خبرگزاری شین هوا می گوید شی به بایدن گفت موضع پکن در مورد سوریه بر «حفظ صلح و ثبات در خاورمیانه» استوار است و «با اصول بین المللی تطبیق می کند.»

چین و روسیه هر دو گفته اند شورای امنیت نباید در یک مناقشه داخلی جهت گیری کند یا بهانه ای برای مداخله نظامی خارجی در سوریه فراهم آورد.XS
SM
MD
LG