لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۳

بحران سوریه: جلسه اضطراری سازمان ملل، تازه ترین وضعیت خبرنگاران خارجی


بحران سوریه: جلسه اضطراری سازمان ملل، تازه ترین وضعیت خبرنگاران خارجی
بحران سوریه: جلسه اضطراری سازمان ملل، تازه ترین وضعیت خبرنگاران خارجی

سخنگوی «کمیته بین المللی هلال احمر» در ژنو می گوید آمبولانس های هلال احمر سوریه روز گذشته دوشنبه وارد محله بابا عمر شدند و سه مجروح سوری تبار را از این منطقه بیرون بردند. وی می گوید نیروهای امدادی موفق نشده اند پیکر دو خبرنگاری را که در گلوله باران هفته گذشته کشته شدند، از سوریه خارج کنند.

در کوشش برای خارج کردن پیکر این دو خبرنگار خارجی، هلال احمر طی روزهای اخیر با دولت سوریه و شورشیان مذاکره کرده است تا اجازه دهند به محله بابا عمر در شهر حمص که محل استقرار و فعالیت خبرنگاران غیرسوری بوده است، دسترسی پیدا کنند. فعالان محلی می گویند در پی بیش از سه هفته حملات توپخانه ای، گلوله باران و چند مورد بمباران محله بابا عمر توسط نیروهای دولتی سوریه، بسیاری از ساکنان این محله با کمبود آب، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی روبرو هستند.

پال کانروی، عکاس بریتانیایی روزنامه ساندی تایمز لندن امروز سه شنبه از حمص به لبنان منتقل شده است. کانروی یکی از خبرنگاران خارجی است که در بابا عمر زخمی شده اند.

گزارشها حاکی از آن است که ادیت بوویه، خبرنگار روزنامه فرانسوی لو فیگارو نیز توانسته با وجود شکستگی پا، از حمص فرار کند. هفته گذشته ماری کلوین، خبرنگار جنگی سرشناس ساندی تایمز و رمی اوشلیک، عکاس فرانسوی طی بمباران حمص کشته شدند.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه ۲۸ فوریه (۹ اسفند) از گلوله باران مواضع مخالف توسط نیروهای دولتی سوریه و کشته شدن دست کم ۲۵ تن طی این حملات خبر می دهد.

فعالان حقوق بشر سوریه می گویند بیش از شصت نفر در حالی که در تلاش بودند از حمله های حمص فرار کنند، کشته شده اند که روشن نیست چگونه و کجا جان سپرده اند. حمص قلب درگیری ها و شورش های یازده ماه گذشته علیه حکومت بشار اسد بوده است.

سانا، خبرگزاری دولتی سوریه همچنین گزارش داده است که شانزده تن از نیروهای امنیتی که به دست شورشیان کشته شدند، به خاک سپرده شده اند.

قرار است «کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد» برای گفتگو در مورد بحران سوریه امروز سه شنبه در ژنو جلسه اضطراری تشکیل دهد. آسوشیتدپرس با دسترسی به نسخه ای از پیش نویس قطعنامه گزارش داد که این شورا از دولت سوریه می خواهد تا به سرکوب غیرنظامیان پایان دهد و دمشق را به دلیل «نقض گسترده و برنامه ریزی شدۀ موازین حقوق بشر و آزادی های بنیادین» محکوم خواهد کرد.

فرانسه می گوید شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال تدوین پیش نویس قطعنامه ای در مورد تداوم خشونت ها در سوریه و ضرورت اعزام کمک های بشردوستانه به حمص و دیگر مناطق جنگ زده است.

شیخ حماد بن جاسم بن جابر الثانی، نخست وزیر قطر، روز گذشته، دوشنبه گفت باید برای «ارتش آزاد سوریه» سلاح فراهم شود تا بتواند از مردم سوریه دفاع کند. قطر یکی از سرسخت ترین منتقدان پرزیدنت اسد در جهان عرب بوده است.

سوریه دیروز، دوشنبه با برگزاری همه پرسی برای تدوین قانون اساسی جدید، واکنشهای بین المللی متفاوتی را برانگیخت. دمشق ادعا می کند ۹۰ درصد رأی دهندگان به تدوین قانون اساسی جدید رأی مثبت دادند و این امر راه را برای استقرار یک نظام چند حزبی و اعمال محدودیت بر دوره ریاست جمهوری در این کشور که از سال ۱۹۶۳ تاکنون در انحصار حزب بعث بوده است، فراهم خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG