لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۲

پرزيدنت اوباما سوريه را به دليل اعمال خشونت بيدادگرانه محکوم کرد


پرزيدنت اوباما سوريه را به دليل اعمال خشونت بيدادگرانه محکوم کرد
پرزيدنت اوباما سوريه را به دليل اعمال خشونت بيدادگرانه محکوم کرد

گروه های حقوق بشر و فعالين می گويند در سوريه دستکم ۷۵ نفر پس از آنکه نيروهای امنيتی آن کشور به روی معترضان ضد دولتی آتش گشودند، کشته شدند.

روز جمعه مرگبارترين روز تظاهرات ضددولتی هفته های اخير که از ماه مارس آغاز شده است، در سوريه بود.

شاهدان و فعالين می گويند نيروهای امنيتی از سلاح گرم و گاز اشک آور در حمله خود به معترضان خيابانی که پس از نماز جمعه با دادن شعار «آزادی» برای خروج فوری بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، در حرکت بودند، استفاده کرده اند.

گزارش ها از شمار رو به افزايش کشته شدگان در شهر درعا، در جنوب کشور، شهر حُمص، در مرکز کشور و همچنين در حومۀ دمشق، پايتخت سوريه، حکايت دارد. دولت سوريه به چندين شهر، از جمله شهر حُمص، که کانون جنبش اپوزيسيون است، نيروهای امنيتی اعزام کرده است.

اين تظاهرات يک روز پس از آن برگزار شد که آقای اسد با صدور فرمانی به وضعيت اضطراری که ۵۰ سال در کشور برقرار بود، پايان داد.

شرکت کنندگان در تظاهرات روز جمعه حرکت خود را در صفحه فيس بوک «جمعه مبارکه» نام داده بودند، که اشاره ای به عيد پاک، جشن مسيحيان است. در اين صفحه تصويری گذاشته شده است که مسلمانان و مسيحيان را در کنار هم نشان می دهد و واژه های «يک قلب، يک دست، و يک هدف» در کنار آن نوشته شده است.

در واشنگتن، پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، اين تازه ترين سرکوب معترضان در سوريه را محکوم کرده و گفت که استفاده بيدادگرانه دولت آن کشور از خشونت در برابر معترضان، بايستی متوقف شود. پرزيدنت اوباما در سخنان خود بشار اسد را متهم کرد که با به کارگيری تاکتيک های بيرحمانه از جمهوری اسلامی ايران برای سرکوب شهروندان خود، کمک می گيرد.

بان کی – مون، دبير کل سازمان ملل، نيز به پرزيدنت اوباما پيوسته و خواستار توقف فوری سرکوب ها در سوريه شد.

XS
SM
MD
LG