لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۱

به رغم حضور ناظران دستکم ۳٢ نفر در سوريه کشته شدند


فعالان می گويند نيروهای امنيتی سوريه دستکم ۳٢ نفر را در روز جمعه کشتند، در حاليکه ناظران اتحادیه عرب برای ارزيابی از عملکرد دولت سوريه در تعهدش به پايان دادن سرکوب ناراضيان، از نقاط بيشتری در آن کشور، بازديد به عمل آوردند.

فعالان سوری می گويند بيشتر تلفات را نيروهای امنيتی دولت سوريه با به گلوله بستن تظاهرکنندگان ضددولتی در چند محل، باعث شدند.

فعالان و شاهدان می گويند روز جمعه صدها هزار نفر در سراسر سوريه با درخواست مجدد برای خروج بشار اسد، تظاهرات کردند.

در همين حال تلويزيون دولتی سوريه حاميان بشار اسد را نشان می داد که در همه شهرها از جمله دمشق و حمص، با در دست داشتن عکس های بشار اسد، راه پيمايی می کنند.

سازماندهندگان تظاهرات می گویند به رغم سفر ناظران اتحادیه عرب به آن کشور از شدت تلاش بشار اسد برای سرکوب معترضان در سوریه، کاسته نشده است.

با ورود ناظران اتحادیه عرب به سوریه، دولت بشار اسد نزدیک به ۸۰۰ تن از زندانیان آن کشور را آزاد کرد. اما برهان غلیون، از رهبران ارشد اپوزیسیون سوریه، می گوید: هنوز بیش از ۱۰۰ هزار نفر که در جریان ناآرامی های ضددولتی دستگیر شده اند، در زندان های سوریه، پادگان ها و در کشتی هایی در سواحل کشور، نگهداری می شوند.

به گزارش دولت سوریه ناظران اتحادیه عرب از دمشق، حمص، درعا و حما، دیدن کرده اند. قرار است در روزهای آینده ۱۵۰ ناظر دیگر به جمع ۶٠ ناظر اتحادیه عرب که هم اکنون در سوریه به سر می برند، بپیوندند.

سازمان ملل می گويد از ماه مارس که آغاز ناآرامی ها در سوريه بود دستکم ۵۰۰۰ نفر، کشته شده اند. سوريه می گويد که تروريسهای مسلح اين جنبش را رهبری می کنند و آنها را مسؤل قتل ٢۰۰۰ نفر از پرسنل نيروهای امنيتی سوريه، توصيف می کند.

XS
SM
MD
LG