لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۶

دولت سوریه با آتش بس در شهری تحت تصرف شورشیان موافقت می کند


دولت سوریه با آتش بس در شهری تحت تصرف شورشیان موافقت می کند
دولت سوریه با آتش بس در شهری تحت تصرف شورشیان موافقت می کند

فعالان مخالفان دولت سوریه می گویند نیروهای دولتی با آتش بس با شورشیانی به توافق رسیده اند که یک شهرک کوهستانی در نزدیکی دمشق و مرز لبنان را تسخیر کرده اند.

فعالان در «الزبدانی» می گویند شورشیان «ارتش سوریه آزاد» و نمایندگان بشار اسد، رییس جمهوری غروب سه شنبه پس از پنج روز جنگ با ترک مخاصمه موافقت کردند.

براساس این توافق نامه نیروهای طرفدار بشار اسد باید این شهر را ترک کنند و شورشیان باید از خیابان ها بیرون بروند.

«الزبدانی» از آغاز قیام علیه حکومت دیکتاتوری ١١ ساله بشار اسد، اغلب صحنه اعتراض های گروه های مخالف بوده است.

فراریان ارتش که در ماه های اخیر به قیام پیوسته اند در زد و خورد با سربازان طرفدار دولت درگیر بوده اند، اما نتوانسته اند برای دوره ای طولانی کنترل یک منطقه را در اختیار داشته باشند.

حاکم قطر اخیرا در مقام نخستین رهبر عرب خواست سربازان عرب برای متوقف ساختن سرکوب مرگبار قیام به سوریه اعزام شوند. سوریه این پیشنهاد را رد کرده است. تشرین، روزنامه دولتی روز چهارشنبه با انتشار گزارشی قطر را به دادن پول و اسلحه به گروه های مسلح در سوریه متهم ساخت و خواست به چنین رفتاری پایان داده شود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت شورای امنیت هیچ طرحی را برای اعزام سربازان خارجی به سوریه تصویب نخواهد کرد. روسیه که دارای قدرت وتو در شورای امنیت است، متحد نظامی اصلی سوریه تلقی می شود.

لاوروف همچنین گفت دولت او به فروش فرآورده ها به سوریه بدون نقض قوانین بین المللی ادامه می دهد و افزود تحریم های یک جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا بر سوریه، کوشش های جمعی برای حل بحران کشور را «تضعیف می کند».

قرار است وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه در جلسه ای در بروکسل در باره دور جدید مسدود ساختن دارایی ها و ممنوعیت سفر افراد و شرکت های سوری بحث کنند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه گفت لندن پیشگام سخت تر ساختن تحریم های اتحادیه اروپا علیه رییس جمهوری سوریه خواهد شد. کامرون او را یک «دیکتاتور مفلوک» نامید.

کامرون همچنین گفت شواهد فراینده ای وجود دارد که ایران و حزب الله لبنان از دولت اسد حمایت می کنند.

یک کشتی حامل مهمات ساخت روسیه هفته پیش در یک بندر سوریه پهلو گرفت.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت واشنگتن نگرانی هایی جدی در مورد جریان اسلحه به سوریه دارد و بر این باور است که وضع تحریم تسلیحاتی بر دمشق «دیر شده است».

روسیه قطعنامه بازنگری شده ای به شورای امنیت ارائه داده است که دولت سوریه و گروه های مخالف را به طور یکسان مسئول این بحران می داند.

قدرت های غربی می خواهند شورای امنیت فقط دولت سوریه را محکوم و تحریم کند اما روسیه و چین با این موضع گیری مخالف بوده اند.

سازمان ملل متحد می گوید در خشونت مرتبط با قیام بیش از ٤٥٠٠ تن کشته شده اند.

سوریه ادعا می کند «تروریست ها» بیش از ٢ هزار عضو نیروهای امنیتی را کشته اند.

XS
SM
MD
LG