لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۵

فعاليت «ارتش سوريه آزاد» در نواحی مرزی ترکيه


با توجه به رويدادهای سوريه، در حال حاضر مرز ميان سوريه و ترکيه برای اپوزيسيون سوريه، بويژه «ارتش سوريه آزاد» که در امتداد اين مسير اقدام به احداث پايگاههای زيرزمينی کرده، يکی از مهمترين شريانهای ارتباطی تلقی می شود.

يک ويديو که با استفاده از تلفن همراه در چند کيلومتری مرز سوريه ضبط شده است، روستای گووچّی را در داخل خاک ترکيه، نشان می دهد. بوميهای محل می گويند، ارتش سوريه در سرتاسر امتداد خطوط مرزی، تک تيرانداز و واحدهای نظامی مستقر کرده است. ماه گذشته دهها نفر توسط اين افراد کشته شدند.

گفته می شود، دکتر ابراهيم عثمان نيز يکی از کسانی بود که در مرز کشته شد؛ وی رهبری انجمن پزشکان دمشق را بر عهده داشت و مجروحان را در شبکه درمانگاههای زير زمينی، معالجه می کرد.

فعالان سياسی و دوستان دکتر عثمان می گويند، او هنگام عبور از مرز در اثر تيراندازی کشته شد.

يکی از سربازان فراری ارتش سوريه توضيح می دهد که چگونه توانسته از سوريه فرار کند و خود را به اردوگاه پناهندگان سوری در روستای يايلادايی ترکيه برساند.

وی می گويد: دو راه بيشتر نداشتم: يا به مردم تيراندازی کنم، يا خودم کشته شوم. بنابراين تصميم گرفتم از ارتش فرار کنم. بعد از اينکه فرار کردم، شنيدم پدرم تير خورده و کشته شده است. نمی دانستم چه کار کنم. آنها پسر عمويم را گرفتند که شش ساله است. اما فقط من نبودم که از ارتش فرار کردم، ده نفر ديگر با من فرار کردند و آمدند اينجا. متأسفانه چون همه خانواده در سوريه هستند نمی توانم خودم را معرفی کنم.

ارتش سوريه آزاد از کسانی تشکيل شده است که از ارتش سوريه گريخته اند. ويديو، هفته پيش در استان مرزی ايدليب در ترکيه ضبط شده است.

دولت ترکيه می گويد، در صورت وخيم تر شدن اوضاع سوريه، نيروهای بين المللی می توانند در داخل مرز اين کشور يک منطقه بی طرف، تعيين کنند.

يکی از فعالان سوری خبرنگار صدای آمريکا را به داخل پناهگاههای زيرزمينی در ترکيه برده است. ارتش سوريه آزاد از طريق اينگونه کانالها، هدايت و رهبری می شود.

XS
SM
MD
LG