لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۰

دومين تأسيسات مظنون اتمی سوريه کشف شد


دومين تأسيسات مظنون اتمی سوريه کشف شد
دومين تأسيسات مظنون اتمی سوريه کشف شد

عکس های تازه ای که يک ماهواره تجارتی گرفته است نشان از دومين تأسيسات اتمی مظنون در سوريه دارد. اين تصاوير مدارک تازه ای است که از احتمال تلاش دولت دمشق برای دستيابی به تسليحات اتمی، پيش از حمله نظامی اسراييل در سال ۲۰۰۷، حکايت دارد.

عکس ها که در گزارش انستيتو علم و امنيت بين المللی، موسوم به آيسيس، در اواخر چهارشنبه منتشر شد دلالت بر آن دارد که سوريه تلاش کرده است فعاليت های اتمی خود را پس از حمله هوايی اسراييل، پنهان کند. مدارک جديد ممکن است باعث شود که ديدبان اتمی سازمان ملل ضوابط خود را برای بازرسی اتمی سوريه، سخت تر کند.

گزارش حاکی است که برنامه اتمی سوريه از آنچه قبلاً تصور می شد، پيشرفته تر است. اسراييل آنچه را که تصور می رفت راکتوری نزديک به آمادگی برای توليد در شرق سوريه است، بمباران کرد. آيسيس می گويد تأسيسات فيلمبرداری شده احتمالاً دستکاه های غنی سازی اورانيوم را که برای توليد سوخت اتمی بکار ميرود در خود جای داده است و ممکن است يکی از سه تأسيسات مربوط به رآکتور بمباران شده «دير الزور» يا «الکبار» باشد.

تأسيسات اتمی کشف شده در شهر مرجع السلطان در حوالی پايتخت سوريه، قرار دارد. آيسيس می گويد اين تأسيسات را با استفاده از عکس های يک ماهواره تجارتی بر اساس اطلاعاتی که آژانس بين المللی انرژی اتمی و يک روزنامه آلمانی بنام سودوچ زايتوگ فراهم کرده بودند، يافته است.

يکی از نمايندگان کنگره آمريکا روز پنجشنبه گفت که شديداً از اين گزارش نگران شده است و مصراً از پرزيدنت اوباما خواست که نسبت به سوريه از طريق اعمال کامل تحريم های قانون ۲۰۰۳، سخت گيری بعمل آورد.

XS
SM
MD
LG