لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

سوريه مناطق مرزی با لبنان را مين گذاری می کند


سوريه مناطق مرزی با لبنان را مين گذاری می کند
سوريه مناطق مرزی با لبنان را مين گذاری می کند

در حالی که بحران در سوريه همچنان ادامه دارد و تانک ها و نيروهای مسلح ارتش، مخالفان دولت بشار اسد، رييس جمهوری، را مورد حمله قرار می دهند، سوريه نقاط مرزی با لبنان را مين گذاری و بيش از پيش خود را از جامعه بين المللی منزوی می کند، حرکتی که نشان می دهد خيزش مردمی آن کشور تا چه اندازه پايه های حکومت بشار اسد را متزلزل کرده است.

شاهدان محلی می گويند سربازان سوری روز جمعه آنچه را که به نظر می رسيد مين بوده در مناطق مرزی کار گذاشتند و کمی بعد مقام های امنيتی گزارش دادند يک مرد لبنانی با قدم گذاشتن بر روی يکی از اين مين ها پايش را از دست داده است.

سوريه مين گذاری مرز با لبنان را تاييد کرده و هدف آن را جلوگيری از قاچاق اسلحه به کشور توصيف کرده است.

اما شهروندان سوريه که از سرکوب مرگبار نيروهای آقای اسد فرار می کنند از طريق تپه و کوه های مرزی بين دو کشور به لبنان می گريزند. برخی از شهروندان سوريه نيز در لبنان به کار مشغول و يا عزيزانشان در آن کشور زندگی می کنند. انفجار اين مين ها اگر موجب مرگ اين رهگذران نشود باعث ناقص عضو شدنشان خواهد شد.

در حالی که ارتش سوريه به سرکوب و خشونت عليه تظاهرکنندگان و مخالفان آقای اسد ادامه می دهد مين گذاری مناطق مرزی نشان از آن دارد که بشار اسد تلاش می کند از بحرانی جلوگيری کند که از کنترل وی خارج می شود.

سازمان ديده بان حقوق بشر از جامعه جهانی خواسته است تا فشار بر دولت بشار اسد را تشديد کنند.

XS
SM
MD
LG