لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۶

سازمان ملل: ايران به سوريه اسلحه ارسال می کند


سازمان ملل: ايران به سوريه اسلحه ارسال می کند
سازمان ملل: ايران به سوريه اسلحه ارسال می کند

يک گزارش سازمان ملل متحد می گويد که ايران سلاح های متعارف را به طور غير قانونی و با نقض آشکار تحريم های تسليحاتی سازمان ملل، به سوريه می فرستد. در همين حال تحريم های بين المللی عمدتا در کاهش سرعت پيشرفت برنامه های اتمی و موشکی جمهوری اسلامی، موفق بوده اند.

بر اساس گزارش نشست کميسيون کارشناسان شورای امنيت سازمان ملل سوريه مقصد نهايی ۶ عدد از ۹ محموله تسليحاتی بوده که به اين ارگان سازمان ملل، اطلاع داده شده است.

گزارش می افزايد در هر يک از موارد گزارش شده محموله نظامی کاملا مورد استتار قرار گرفته بود تا از ديد بازرسان پنهان بماند و همچنين هويت دريافت کننده نهايی تسليحات، مخفی شده بود. گزارش می گويد که نقل و انتقالات ديگری احتمالا مورد رديابی قرار نگرفته اند يا که به کميسيون تحريم های سازمان ملل، گزارش نشده اند.

اسراييل، آمريکا و کشورهای غربی می گويند که سوريه مجرايی برای انتقال اسلحه از ايران به حزب الله در لبنان و حماس در غزه است. ايران و سوريه اين اتهامات را تکذيب می کنند.

گزارش سازمان ملل در عين حال حاکی است که دريافت مواد ممنوع شده برای فعاليت های اتمی ايران سخت تر، پرهزينه تر و مخاطره آميزتر، شده است.

اما کميسيون کارشناسان از تلاش آگاهانه و مداوم جمهوری اسلامی ايران برای دور زدن تحريم ها از طريق استفاده از شرکت های صوری، پولشويی و روش های ديگر خبر می دهد.

XS
SM
MD
LG