لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

پرسش و پاسخی در مورد گزينه نظامی در سوريه


پرسش و پاسخی در مورد گزينه نظامی در سوريه
پرسش و پاسخی در مورد گزينه نظامی در سوريه

مخالفان سوريه اعلام کرده اند، ارتشيان فراری سحرگاه روز پنجشنبه، به پايگاه های ارتش و نيروهای اطلاعاتی دولت در حومه دمشق حمله کردند.

از نديم شهادی، تحليلگر سياسی سوريه، که در حال حاضر با موسسه سلطنتی مطالعات بين المللی لندن - چاتم هاوس - همکاری دارد در مصاحبه ای از طريق اسکايپ در مورد اين حرکت و تناقض آن با راه حل مسالمت آميز، جويا شدم.

سؤال: آقای شهادی نظر شما در مورد حمله روز گذشته گروه موسوم به ارتش سوريه آزاد به مواضع ارتش و تاسيسات اطلاعاتی دولت در حومه دمشق چيست؟ آيا اين حرکت از نظر شما يک قدم بلند تلقی نمی شود؟

پاسخ نديم شهادی: از نظر من اين حرکت قطعا يک جهش بزرگ بود. اما من فکر می کنم ما در حال حاضر با دو تئوری روبرو هستيم، يک طرف مخالفان قرار دارند و يک طرف رژيم. مخالفان هنوز معتقد هستند که اعتراضات بايد به طور مسالمت آميز و بدون خشونت انجام گيرد، اما حاکميت فکر می کند فقط با سرکوب و خشونت و فرقه گرايی می تواند جلوی اين موج را بگيرد. در جريان اعتراضات معمولا خشونت پيش می آيد و اتفاقاتی می افتد که نشان می دهد هميشه اين تئوريها کامل و بی عيب و نقص نيست. اما يک طرف هميشه بايد به اعتقادات خودش پايبند بماند، که در اين مورد مخالفان که طرفدار راه حل مسالمت آميز هستند بايد نشان دهندچقدر تئوری ها و نظراتشان معتبر هستند. در اينجا به نظرم مخالفان بايد نشان دهند به حرفی که می زنند اعتقاد دارند، همانطور که رژيم هم دارد نشان می دهد که سر حرف خودش هست.

سؤال: اما برخی از افراد مخالفان با دلسردی مطرح می کنند که بعد از اقدام اتحاديه عرب ديگر هيچ حرکتی به وجود نيامده است. حداقل اينجا در قاهره ما می شنويم که خيلی ها مثل ليبی صحبت از گزينه نظامی می کنند و معتقدند يک نيروی مسلح بايد شکل بگيرد. اگر اين تئوری درست باشد، آيا فکر نمی کنيد که ما الان شاهد چيزی شبيه به يک جنگ داخلی هستيم؟

پاسخ نديم شِهادی: آنچه شما هم اکنون می بينيد در واقع تبلور ديدگاههای فکری متفاوت در درون مخالفان است. البته شايد طرح چنين چيزی درست نباشد، چون وقتی می گوييم مخالفان در مقابل رژيم قرار گرفته، گويی داريم سعی می کنيم وضعيت را عادی جلوه دهيم. اين طرف رژيم قرار دارد و آن طرف مخالفان.

سؤال: حتی آن عده ای هم که تا حالا می گفتند خواهان دخالت خارجی ها در سوريه نيستند، می شنويم که حالا خواستار برقراری مقررات پرواز ممنوع شده اند. با وجوديکه اين حرکت يک دخالت زمينی به حساب نمی آيد، آيا شما هم شنيديد که اکنون تعداد بيشتری از مردم راضی به اين کار هستند؟

پاسخ نديم شهادی: بله. شورای ملی سوريه با ارسال يک سند به اتحاديه عرب و سازمان ملل متحد از سازمان ملل خواسته است طبق قوانين بين المللی، تحت عنوان مسئوليت حفظ قانون، قدم جلو بگذارد و از جان شهروندان سوريه محافظت کند؛ تا آنجا که ما می دانيم اين مسئله با دخالت نظامی خارجی فرق دارد.

XS
SM
MD
LG