لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۱

سوريه از رسيدن کمکهای انسانی به مجروحان جلوگيری می کند


سوريه از رسيدن کمکهای انسانی به مجروحان جلوگيری می کند
سوريه از رسيدن کمکهای انسانی به مجروحان جلوگيری می کند

مقام های مرزی سوريه از ورود يک کاروان حامل کمک های اوليه و آذوقه برای قربانيان سرکوب مخالفان دولت بشار اسد، جلوگيری کردند.

حدود دويست فعال که بيشتر آنها شهروندان سوريه هستند و در خارج از کشور زندگی می کنند روز پنجشنبه تلاش کردند از طريق ترکيه، وارد سوريه شوند.

اين فعالان که خواستار پايان دادن به خشونت ها در سوريه هستند و از ايالات متحده، فرانسه، هلند و بلغارستان به ترکيه سفر کرده اند، قصد داشتند آذوقه و کمک های پزشکی را به سوريه ببرند.

اين گروه که خود را «کاروان آزادی» می نامد با اتوبوس و خودروی شخصی به مرز سوريه رسيدند اما مقام های مرزی سوريه مانع از ورود آنان به کشور شدند.

يکی از اين فعالين می گويد: سوری ها مانع از ورود ما شدند. اجازه نمی دهند کاروان وارد کشور شود. ما اين جا می مانيم، تا دولت سوريه به تقاضای ما پاسخ دهد؛ دولت سوريه به کمک های پزشکی جواب منفی داد و به پزشکانی که می خواستند وارد کشور شوند و مجروحان را درمان کنند. و اکنون به آذوقه و ساير کمک هايی که ما می خواستيم به سوريه ببريم جواب نه داده است. ما اينجا در اردوگاه می مانيم و تظاهرات می کنيم تا راهی بيابيم که آنچه را برای مردممان در سوريه آورده ايم، به درون کشور ببريم.

به تخمين سازمان ملل متحد، از آغاز خيزش مردمی سوريه در ماه مارس تا کنون بيش از ۵ هزار نفر در سرکوب های دولتی، کشته شده اند.

***

در همين حال روز جهارشنبه نخست وزير قطر گفت بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، «حاضر به تغيير روش» خود نيست.

شيخ حَمَد بن جاسم آل ثانی، نخست وزير قطر، و «رييس کميته اتحاديه عرب درمورد سوريه» پس از ديدار با هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، در کنفرانس خبری مشترک در واشنگتن، گفت: سوريه به تعهد خود داير بر متوقف کردن کشتار غيرنظاميان و آزادی زندانيان عمل نکرده است.

اظهارات نخست وزير قطر ساعاتی پس از آن عنوان شد که آقای اسد در دمشق در جمع هواداران خود گفت دولت او «توطئه» ای را که در ورای ناآراميهای ۱۰ ماهه اخير وجود دارد، درهم خواهد شکست.

آقای اسد در سخنرانی روز سه شنبه خود گفت با مشت آهنين با تروريستهايی که در کشور آشوب بپا کرده اند، مقابله خواهد کرد.

اما خانم کلينتون با انتقاد از سخنان اسد گفت: بجای قبول مسؤليت، آنچه را که ما از رييس جمهوری سوريه می شنويم عذر و بهانه تراشيدن، و مسؤل قرار دادن کشورهای بيگانه، و اتهام توطئه است. من و نخست وزير قطر هردو بر اين باوريم که عمليات آقای اسد و رژيم او قابل بخشش نيست و مردم سوريه سزاوار انتقال قدرت هستند.

XS
SM
MD
LG