لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۱

رکود بازار طلا در سوريه


رکود بازار طلا در سوريه
رکود بازار طلا در سوريه

بازار طلای سوريه بر اثر سير صعودی بهای جهانی طلا، با کاهش روزافزون تقاضا روبروست. اين مسئله زمانی مطرح شده است که دولت سوريه با مسائل متعدد، از جمله بحران سياسی، تحريمهای اقتصادی، کمبود شديد نيروی برق، و هزينه گزاف زندگی، دست به گريبان است.

بهای جهانی طلا به بالاترين حد خود در ۲۸ سال گذشته رسيده است. البته اين خبر برای کسانی که طلا در اختيار دارند، خبر خوبی است اما برای بازار مرکزی طلای دمشق که روز شنبه عملاً خالی از مشتری بود، مصيبت بار است.

بسياری از طلافروشان کوچه و پس کوچه های تنگ و باريک بازار دمشق حجره هايشان را بسته اند و به ندرت بازرگانی طلا در حجره نگاه می دارد، چون خيلی از مردم ديگر قادر به خريد طلا نيستند.

طلا و جواهر، همچون ساير کشورهای عربی، نقش بزرگی در فرهنگ و زندگی روزمره مردم سوريه دارد. جزء لاينفک مهريه عروس به شمار می رود و نزد مردم، از جايگاه نمادين ارزشمندی برخوردار است.

بويژه که طلای دمشق به لحاظ مرغوبيت و طرحهای منحصر به فردش همواره در منطقه زبانزد خاص و عام، بوده است.

دلالان طلا می گويند: امروزه مردم به طلا ديگر به چشم جواهر محبوب خود نمی نگرند. بازار راکد شده است، کسانی هم که طلا می خرند، بيش از اينکه به طرح و هنری که در آن به کار رفته توجه کنند، در فکر پس انداز هستند.

اقتصاد سوريه در حال حاضر زير ضربات تحريمهای غرب و نارضايتی مردم از دولت قرار دارد. آنها که روزی جزو اقشار مرفه دمشق بودند، امروز نگران آينده هستند.

در خيابانهای شلوغ دمشق صحبت از سقوط طبقه متوسط است. طبقه ای که با کم شدن کنترل شوروی گونه دولت، چند صباحی، طعم شيرين رفاه را چشيد.

يک زوج جوان گلايه دارند که برای خريد طلا پيش از مراسم عقد و عروسی، حداقل ۶۰۰ دلار بايد هزينه کنند.

XS
SM
MD
LG