لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۲

اختلافات ساکنان بلندی های جولان در مورد حکومت بشار اسد


اختلافات ساکنان بلندی های جولان در مورد حکومت بشار اسد
اختلافات ساکنان بلندی های جولان در مورد حکومت بشار اسد

برخورد نيروهای امنيتی سوريه با مخالفان بشار اسد، رييس جمهوری آن کشور، روز بروز خونين تر می شود. اين برخورد ها در ميان شهروندان سوری بلندی های جولان نيز تفرقه انداخته است - منطقه ای که از سال ١۹۶۷ در کنترل اسراييل است.

مجدل شمس، عمده ترين شهر بلندی های جولان، صحنه بحث ساکنان شهر در مورد اوضاع سوريه است.

حسين جميل که تروريست ها را عامل خيزش ۹ ماهه سوريه می داند، می گويد: همه مردم بلندی های جولان هم عقيده اند. ما از بشار اسد حمايت می کنيم و فکر می کنيم آنچه در سوريه اتفاق می افتد، يک توطئه است.

اکثر ده هزار سوری که در اين ناحيه زندگی می کنند «دروز» هستند و عمدتا از حکومت ۴۱ ساله بشار اسد و پدرش حافظ اسد، حمايت می کنند.

اما بحران سوريه در اين منطقه نيز دودستگی ايجاد کرده است.

حسام اييب می گويد: من فکر می کنم بشار اسد نبايد بيشتر از ۵ يا ده سال در مصدر قدرت باشد. کشور مال او نيست و نمی تواند ۴۰ -۵۰ سال حکومت کند. کسانی هستند که شايسته ترند و می توانند بهتر حکومت کنند.

شيخ حسن بشير می گويد: بحران سوريه به نفع هيچ کسی نيست و مردم خواستار يک راه حل مسالمت آميز هستند.

در همين حال انحاديه عرب، عضويت سوريه را به حال تعليق در آورده و تحريم هايی را بر آن کشور اعمال کرده است - اقدامی که ساکنان عرب بلندی های جولان از آن انتقاد می کنند.

سلمان فخرالدين، فعال حقوق بشر، می گويد: شهروندان سوريه اکنون در مورد سياست و حقوق بشر صحبت می کنند، کاری که در گذشته از آن هراس داشتند.

اما او تصديق می کند بحران سوريه، جامعه را در بلندی های جولان، متزلزل کرده است و می افزايد: مشکل اين است که چگونه زندگی مسالمت آميز را در بلندی های جولان حفظ کرد. سياست تغيير می کند ولی اجتماع تغيير نمی کند.

هفته گذشته اسراييل يک رزمايش نظامی را در بلندی های جولان به مرحله اجرا گذاشت و سوريه نيز در رزمايشی، موشک هايی را به سوی بيابان های شرق سوريه شليک کرد.

ساکنان بلندی های جولان در شرايط حساسی زندگی می کنند. کشورشان هنوز رسما با اسراييل در جنگ است و در نتيجه برخوردهای خشونت بار در سوريه بر نگرانی و اضطراب آنان و نامعلومی آينده شان می افزايد.

XS
SM
MD
LG