لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

نيويورک تايمز: اوضاع سوريه در آستانه تظاهرات سراسری روز جمعه تنش آلود است


نيويورک تايمز: اوضاع سوريه در آستانه تظاهرات سراسری روز جمعه تنش آلود است
نيويورک تايمز: اوضاع سوريه در آستانه تظاهرات سراسری روز جمعه تنش آلود است

اوضاع بحرانی سوريه و تاثير اين بحران بر پيوند سياسی دمشق با تهران در روزنامه های انگليسی زبان بازتاب گسترده ای دارد.

وال استريت جورنال می نويسد تهران قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد داير بر منع صدور جنگ افزار را زير پانهاده و برای سرکوب مردم آزاديخواه سوريه به رژيم بشار اسد کمک تسليحاتی می دهد. وال استريت جورنال به تازه ترين گزارش سازمان ملل متحد در اين باره پرداخته و می نويسد تحريمهای بين المللی عليه جمهوری اسلامی کارساز بوده و روند گسترش برنامه بحث انگيز هسته ای را با کندی رو به رو کرده است.

نيويورک تايمز باپرداختن به بحران سوريه وسرکوب خونين مردم اين کشور توسط ارتش رژيم اسد می نويسد در ۲۴ ساعت مانده به جمعه و تظاهرات سراسری از پيش برنامه ريزی شده ضددولتی اوضاع آرام اما تنش آلود به نظر می رسد. نيويورک تايمز از قول يک مقام امنيت ملی کاخ سفيد می نويسد کاخ سفيد اميدوار است حتا اگر اسد بتواند قدرت خود را حفظ کند ازتهران فاصله بگيرد زيرا مردم سوريه با اعتراضهای جاری نشان می دهند خواستار پايان يافتن چنان اتحادی با حکومت ايران هستند. ضمن اينکه دولت اوباما درباره چنان فاصله گيری از سوی اسد ترديد دارد.

واشنگتن پست به ماجرای ناپديد شدن دوروتی پروَز خبرنگارايرانی تبار شبکه الجزيره در سوريه پرداخته و می نويسد از زمان ورود اين خبرنگار کانادايی -ايرانی در ۲۹ آوريل به دمشق کسی از او خبری نداشته تا اين که دولت سوريه روز پيش اعلام کرد اين خبرنگار را دستگير و به تهران تحويل داده است. سوريها در بيانيه ای به اين مناسبت خانم پروز را متهم کرده اند که می خواسته است بدون اجازه وارد آن کشور بشود.

روزنامه گاردين چاپ لندن از اختصاص ۳۰ ميليون دلار بودجه دولت آمريکا برای مبارزه با سانسور دولتی در ايران و چين خبر می دهد. مايکل پوزنر، معاون وزارت امور خارجه آمريکا، گفته است واشنگتن با اين بودجه، فناوری سانسور شکنی را دراختيار مردم ايران و چين که زير سانسور شديد دولتی هستند قرار می دهد و کاربران اينترنتی در اين کشورها می توانند با استفاده از ابزارهای جديد-که وی آنها را قلاب سنگ ناميده- سانسور دولتی را دور بزنند. آقای پوزنر اين اقدام واشنگتن را بازی موش و گربه خوانده و گفته است واشنگتن می خواهد يک گام از گربه جلوتر باشد.

XS
SM
MD
LG