لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

سوريه به سرکوب شديد مخالفان ادامه می دهد


سوريه به سرکوب شديد مخالفان ادامه می دهد
سوريه به سرکوب شديد مخالفان ادامه می دهد

دو مقام ارشد کاخ سفيد روز جمعه گفتند که آمريکا با متحدان خود در مورد پيگرد مقامات دولت سوريه به اتهام ارتکاب جنايات جنگی و نيز جهت برقراری تحريم های بيشتر عليه سوريه، در حال رايزنی است. در همين حال تلاش برای مجکوميت سوريه در شورای امنيت سازمان ملل متحد به دليل مخالفت روسيه و چين هنوز به نتيجه نرسيده است.

نیروهای امنیتی سوریه به سرکوب معترضین در شهر ها و روستاهای نا آرام شمال غربی آن کشور ادامه می دهند. این در حالیست که رهبران جهان چنین اقدامات سرکوبگرانه را محکوم می کنند.

خبرگزاری سوریه ، سانا ، و فعالان حقوق بشر می گویند، روز جمعه، واحدهای مجهز به ده ها تانک و نفربر نظامی ارتش سوریه در نزدیکی شهر خان شیخون و در اطراف شهر معرة النعمان مستقر شده و به دو روستای دیگر نیز حمله ور شدند. دست کم ۱۸ نفر از معترضان در روز جمعه، کشته شده اند.

در همین حال صدها غیرنظامی برای فرار از روستاهای خود از مرز ترکیه عبور کردند. برخی از آن ها می گویند ، ارتش به سوی روستاها شلیک می کند و نیروهای نظامی به خانه های مردم یورش می بردند. این موج جدید سرکوب، بخشی از تهاجم وسیع وفاداران بشار اسد، ريیس جمهوری سوریه، علیه معترضانی است که خواهان خاتمه حاکمیت ۱۱ ساله وی هستند.

از اوسط ماه مارس سال جاری، بیش از یک هزار و سیصد غیرنظامی و ۳۴۰ تن از نیروهای دولتی کشته شدند، اما آقای اسد به رغم مخالفت های بین المللی به سرکوب معترضین ادامه داده است.

در همین حال ، مقامات ترکیه برای کمک به روستاییانی که قصد عبور از مرز را دارند، غذا، آب آشامیدنی، دارو و دیگر نیازهای اولیه فراهم می کند. بنظر می رسد عملیات عبور روستاییان از مرز و اسکان در اردوگاه های موقتی، با موافقت مقامات سوریه صورت گرفته است.

احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، روز پنجشنبه، پس از ملاقات با فرستاده ویژة آقای بشار اسد، این موافقت را اعلام کرد. بنا به گزارش خبرکزاری رویترز، حدود ۸ هزار پناهندۀ سوری، پس از عبور از مرز در اردوگاه های موقتی، اسکان گرفته اند.

پلیس ترکیه مراقبت از اردوگاه های پناهندگان را بعهده گرفته است و سازمان های امداد رسانی، غذا و دارو میان پناهندگان توزیع می کند. سوریه و ترکیه ۸۵۰ کیلومتر مرز مشترک دارند.

XS
SM
MD
LG