لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۹

ويديوها حکايت از بازداشت شماری از دانش آموزان در شهر درعا در سوريه دارد


ويديوها حکايت از بازداشت شماری از دانش آموزان در شهر درعا در سوريه دارد
ويديوها حکايت از بازداشت شماری از دانش آموزان در شهر درعا در سوريه دارد

فيلمهای ارسالی مردم سوريه نشان می دهد که چندين دانش آموز روز دوشنبه در شهر درعا به بازداشت نيروهای انتظامی درآمدند. صحت، محل و تاريخ اين فيلمها، هنوز به تأييد خبرگزاريهای مستقل نرسيده است.

در اين فيلمهای ويديويی نشان داده می شود که چندين نفر از دانش آموزان مدرسه توفيق در محله سَبيل در شهر درعا، ظاهراً توسط مأموران انتظامی از مدرسه به داخل اتوبوسی در طرف مقابل خيابان برده می شوند.

در صحنه ای از فيلم، يک مأمور انتظامی با خشونت و لگد يکی از نوجوانان دانش آموز را به طرف اتوبوس هل می دهد.

فيلم ديگری که روز سه شنبه به دست آسوشيتدپرس رسيده نشان می دهد، چندين زندانی در حومه دمشق به داخل يک اتوبوس برده می شوند.

گفته می شود اين فيلمها توسط شبکه خبری شام، يک گروه غيرمنسجم مخالف بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، منتشر شده است.

از هفته گذشته، يعنی از شروع راهپيمايی دانش آموزان در سرتاسر شهرهای سوريه، و با طرح شعارهای انقلابی، تعداد زيادی دانش آموز يا مورد ضرب و شتم نيروهای انتظامی قرار گرفته اند، يا سر از زندان در آورده اند.

شاهدان عينی می گويند، از زمان بازگشايی مدارس و آغاز سال تحصيلی جديد، دانش آموزان دبستانی و خردسال نيز به صف راهپيمايان پيوسته اند.

با توجه به ممنوع بودن فعاليت روزنامه نگاران و خبرنگاران خارجی و اعمال محدوديتها و سخت گيريهای دولت سوريه عليه رسانه های محلی، امکان تأييد اين گزارشها عملاً وجود ندارد.

خاندان اسد از ۴۰ سال پيش تا کنون با خاموش کردن هر صدای مخالف و با القای اين ديدگاه که هيچ حرکتی از چشمها و گوشهای دولت هوشيار اسد پنهان نمی ماند، توانسته اند بر جمعيت ۲۲ ميليونی سوريه، حکومت کنند.

XS
SM
MD
LG