لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۹

توصيه های عموی بشار اسد و مخالفان


رفعت اسد، عموی بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، از وی خواسته است از مقام خود کنار رود و قدرت را به مردم واگذار کند.

رفعت اسد برادر کوچکتر حافظ اسد، رییس جمهوری پیشین سوریه، در پیامی برای برادر زاده خود، بشار اسد، گفته است: اگر قتل و خونریزی ها با کنار رفتن او تمام می شود، پس او حتما باید از قدرت کنار برود.

رفعت اسد این مطلب را در فرانسه و در جمع تعدادی از کسانی که خود را نماینده اپوزیسیون سوریه معرفی می کنند، عنوان کرد. وی مدعی شده است که او و سایر شرکت کنندگان در این کنفرانس حاضر به گفتگو با رژیم بشار اسد هستند.

اما ادعای رفعت اسد به عنوان نماینده قانونی و معتبر مخالفان سوریه، آن هم در شرایطی که مخالفان نیروی عمده ای متشکل از جناح های مختلف سوریه است، قویا زیر سئوال است.

در طول مدت برگزاری این گردهمایی در فرانسه، گروهی از سوری های مقیم این کشور با اجتماع در مقابل محل برگزاری کنفرانس، علیه رفعت اسد، به عنوان عامل قتل عام ۱۹۸۲ شهر حما، دست به تظاهرات زدند. در آن واقعه، در مدت سه هفته حدود ۲۰ هزار نفر از ساکنان اهل سنت شهر حما، با فرمان و نظارت مستقیم رفعت اسد، قتل عام شدند و بخشهای زیادی از شهر به توپ بسته شد.

وی از زمان درگذشت برادر خود، حافظ اسد، در سال ۲۰۰۰ میلادی، سوریه را ترک کرد و از آن زمان تا کنون مقیم فرانسه است.

در همین حال سوریه از تصمیم اتحادیه عرب به تعلیق عضویت آن کشور انتقاد کرده است. این تصمیم مورد استقبال شهروندان سوریه قرار گرفت. پرزیدنت اوباما نیز در بیانیه ای اقدام اتحادیه عرب را ستود.

یوسف احمد، نماینده سوریه در اتحادیه عرب، تصمیم اتحادیه به تعلیق عضویت کشورش را غیرقانونی و آن را ناشی از نفوذ غرب خواند.

یوسف احمد گفت: تصمیمی که امروز گرفته شد، غیرقانونی و متناقض با منشور اتحادیه عرب است.

اما این تصمیم مایه شادی شهروندان سوری بود. صد ها نفر روز شنبه در نزدیکی سفارت سوریه در عمان پایتخت اردن گرد آمدند تا حمایت خود را از هم میهنان خود و تصمیم اتحادیه عرب به تعلیق عضویت سوریه نشان دهند.

یک شهروند سوری می گوید: این تصمیم دیر گرفته شد ولی ما به اتحادیه عرب درود می گوییم. ما این تصمیم را قبول داریم زیرا موضع ما را قوی کرده است. امیدواریم انقلاب دیر یا زود پیروز شود.

یک شهروند دیگر سوری می گوید: مردم سوریه مدت هاست که منتظر این حرکت اتحادیه عرب هستند. این ابتدای راه به پیروزی است. ما که جلای وطن کرده ایم اطمینان داریم مردم سوریه در انقلاب مسالمت آمیزشان علیه بشار اسد و همدستانش، پیروز می شوند.

اتحادیه عرب روز شنبه اعلام کرد تا زمانی که دمشق طرح کشورهای عرب برای توقف سرکوب و خشونت علیه مخالفان بشار اسد را اجرا نکند نمایندگان سوریه حق شرکت در نشست های اتحادیه را نخواهد داشت.

گزارش ها حاکی از آن است که وزیران خارجه اتحادیه عرب در نشست روز شنبه که در قاهره صورت گرفت تحریم های دیپلماتیک و اقتصادی را نیز علیه سوریه بررسی کردند و پیشنهاد شد کشورهای عضو سفیران خود را از دمشق، احضار کنند.

کاخ سفید در اعلامیه ای اقدام اتحادیه عرب را ستود. در این بیانیه آمده است ایالات متحده در حمایت از مردم سوریه که خواستار حقوق فراگیر خود هستند با اتحادیه عرب متحد و همراه است.

XS
SM
MD
LG