لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۴

گزارش: معترضان در سوريه مجسمه حافظ اسد را به پايين کشيدند


گزارش: معترضان در سوريه مجسمه حافظ اسد را به پايين کشيدند
گزارش: معترضان در سوريه مجسمه حافظ اسد را به پايين کشيدند

گزارشها از گسترش و افزایش اعتراضها و درگیری در سراسرسوریه وعلیه بشار اسد رییس جمهوری سوریه حکایت دارد.

فیلمهای ویديویی توسط فیلمبرادارن آماتور همچنین جمعیت معترض را در شهر «درعا» نشان میدهد که طناب به گردن مجسمه بزرگ حافظ اسد رییس جمهوری پیشین، سمبل قدرت خانواده اسد انداخته و میکشند. ساکنان گفتند معترضین این مجسمه را بزیر کشیدند.

دولت سوریه یکشنبه گفت مردان مسلح ناشناس در دو روز گذشته از پشت بامها به تیراندازی به خیابانها و پرسه زدن در شهر مدیترانه ای لاذقیه پرداخته اند و آنها را مسؤل خشونتها و کشتن ۱۲ تن در این نواحی اعلام کرد. سه هزار نفر از مردم اين شهر زيبای ساحلی راهپیمایی صلح آمیزی برگزار کردند که در آن خواهان آزادی های سیاسی شدند. دولت سوریه تیراندازان ناشناس را مسؤل شناخت اما شاهدان گفتند نیروهای دولتی بر روی مردم آتش گشودند. گزارشهايی نيز حاکی از آتش زدن ساختمانهای حزب رهبری در جنوب سوريه، و آتش زدن لاستیک و اتومبیل و حمله به فروشگاهها در لاذقیه ست.

روز شنبه نيز در تلاشی برای خاموش کردن مردم خشمگین نسبت به سرکوبیهای خشونت بار دولت علیه مردم، بشار اسد سربازها را از «درعا» خارج و صدها زندانی راآزاد کرد، در حاليکه ۱۲۰۰ تن در مسجدی در شهر «درعا» دست به تحصن خاموش زدند. همچنين معترضان روز شنبه در شهر «تفاض» مراکز پلیس و ساختمانهای حزب بعث سوریه را مورد حمله قرار دادند.

شکافهای مذهبی و قومی در سوریه موضوع حساسی است و بشار اسد همزمان با فراهم کردن آزادی و امکانات تجاری برای جلب وفاداری تجار مسلمان سنی، به دستگیری و زندانی کردن و آزارمخالفان دست زده است. همچنين بشار اسد رییس جمهوری سوریه مسلمانان علوی هواخواه اسلام شیعه را در قدرتمند ترین پستها قرار داده است، روابط نزدیک با حکومت جمهوری اسلامی ایران برقرار کرده و با اجازه گسترش نفوذ مرکز قدرت شیعه به لبنان، امکانات دادن پول وتسلیحات به ستیزه جویان لبنان را برای آنها فراهم ساخته است.

XS
SM
MD
LG