لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۳

ناظران اتحادیه عرب تا یکشنبه در سوریه باقی می مانند


ناظران اتحادیه عرب تا یکشنبه در سوریه باقی می مانند
ناظران اتحادیه عرب تا یکشنبه در سوریه باقی می مانند

یک هیات ناظر اتحادیه عرب در سوریه تا روز یکشنبه در دمشق باقی خواهد ماند، این روز زمان بررسی گزارش رئیس سودانی تبار این هیات از سوی وزیران امور خارجه عرب است.

یک مقام اتحادیه عرب در قاهره می گوید محمد احمد مصطفی الدابی، ژنرال سودانی قرار است شامگاه پنجشنبه برای تسلیم گزارش به نمایندگان اتحادیه به قاهره بازگردد.

عدنان الخودیر می گوید وزیران امور خارجه اتحادیه عرب گزارش را مطالعه خواهند کرد و بر اساس آن در این باره که آیا تیم حدود ۱۶۵ ناظر برای یک ماه دیگر در سوریه بماند یانه، تصمیم خواهد گرفت.

ماموریت یک ماهه هیات روز پنجشنبه منقضی شد، اما دست کم تا روز یکشنبه به کار ادامه خواهد داد.

ناظران در تلاش بوده اند تایید کنند که آیا دولت بشار اسد به توصیه های شورای همکاری خلیج فارس برای متوقف ساختن سرکوب خونین قیام ده ماهه عمل می کند یانه.

گروه های سوری طرفدار حقوق بشر از موثر بودن ماموریت انتقاد کرده اند.

آنها می گویند بشار اسد ناظران را فریب داد و از زمان ورود آنها در ۲۶ دسامبر بر حملات مرگبار علیه معترضین افزوده است.

امیر قطر پیشنهاد کرده است سربازان عرب برای متوقف ساختن سرکوب مرگبار معترضین به سوریه اعزام شوند. دمشق این نظر را رد کرده است.

سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت شورای امنیت سازمان ملل متحد، که در آن روسیه قدرت وتو دارد، هیچ طرحی را برای فرستادن سربازان خارجی به سوریه تصویب نخواهد کرد. روسیه متحد نظامی اصلی سوریه است.

فعالان مخالف دولت در سوریه روز پنجشنبه گفتند سربازان دولتی از شهر محاصره شده الزبدانی در نزدیکی مرز لبنان خارج شده اند. تانک ها و خود روهای زرهی شهر را روزها محاصره کرده بودند و با سربازان فراری ارتش می جنگیدند.

فعالان می گویند نیروهای طرفدار اسد که روزها با شورشیان جنگیده اند، در پایگاه های نظامی چندین کیلومتر دور تر از الزبدانی موضع گرفته اند. آنها ابراز نگرانی کردند که ممکن است دولت سوریه در مورد حمله به شهر تجدید نظر کند.

در این میان، فعالان حقوق بشر سوریه می گویند روز پنجشنبه گروهی از سربازان یک ژنرال اطلاعات نظامی را در پی نادیده گرفتن دستور تیراندازی به غیر نظامیان در منطقه حمص کشتند.

بگفته آنها، نیروهای طرفدار اسد همچنین دست کم ۹ تن را در سرکوب معترضین کشتند.

در رویدادی دیگر، قرار است وزیران امور خارجه اتحادیه عرب روز دوشنبه در جلسه ای در بروکسل در باره دور جدید مسدود ساختن دارائی و ممنوعیت های مسافرتی مقامات و شرکت های سوری بحث کنند.

XS
SM
MD
LG