لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۷

کناره گیری رئیس هیات «اتحادیه عرب» در سوریه و حمایت الظواهری از مخالفان اسد


کناره گیری رئیس هیات «اتحادیه عرب» در سوریه و حمایت الظواهری از مخالفان اسد
کناره گیری رئیس هیات «اتحادیه عرب» در سوریه و حمایت الظواهری از مخالفان اسد

اتحادیه عرب اعلام کرد استعفای محمد احمد الدابی، سرهنگ سودانی تباری که ریاست ماموریت ناظران این اتحادیه در سوریه را به عهده داشت، پذیرفت. اتحادیه عرب وزیر امور خارجه پیشین اردن را برای مقام فرستاده ویژه در امور سوریه نامزد کرده است.

بنا به گفته مقامات، همزمان با دیدار وزرای امور خارجه ٢٢ کشور عضو اتحادیه عرب در قاهره در روز یکشنبه (٢٣ بهمن)، سرهنگ دابی کناره گیری کرد. وزرای امور خارجه برای ارزیابی انجام یک ماموریت مشترک میان اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد در سوریه، تشکیل جلسه داده اند.

گروه جدید ناظران مشترک میان دو سازمان، جانشین گروه قدیمی خواهد شد که در پی تشدید خشونت های ماه گذشته در سوریه، ماموریت خود را به حالت تعلیق درآورد. به گفته مقامات اتحادیه عرب، نبیل العربی، دبیر کل این اتحادیه قصد داشت تا عبد الله الخطیب را جانشین الدابی کند. الخطیب فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در لیبی بود.

کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در اعتراض به ادامه سرکوب خشن قیام یازده ماهه مردمی توسط دولت سوریه، ناظران خود را از این کشور فرا خواند.

احتمال دارد وزرای امور خارجه اتحادیه عرب در مورد به رسمیت شناختن شورای ملی سوریه، یک گروه مخالف مستقر در استانبول نیز گفتگو کنند.

خشونت ها روز شنبه ٢٢ بهمن در شهر حمص ادامه پیدا کرد و حداقل ده نفر در عملیات سرکوب نیروهای سوریه علیه معترضان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه کشته شدند.

درگیری های بین «ارتش آزاد سوریه»-نظامیان بریده از ارتش- و نیروهای دولتی در دمشق و شهر جنوبی دوما، دست کم سه کشته به جای گذاشت. نیروهای نظامی دولت همچنین وارد بخش هایی از شهر کوهستانی زبادانی شدند.

بنا به ارزیابی سازمان ملل متحد، بیش از ٥٤٠٠ تن در خشونت های مربوط به قیام مردمی در سوریه کشته شده اند. اما این سازمان جهانی ماه گذشته اعلام کرد به دلیل دشواری در کسب اطلاعات، گردآوری آمار تلفات ناآرامی ها را متوقف کرده است.

حمایت القاعده از مردم معترض سوریه

از سوی دیگر ایمن الظواهری، رهبر القاعده از قیام مردم سوریه علیه دولت بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور حمایت کرده است.

ظواهری در نوار ویدئویی که در یک تارنمای اسلامی منتشر کرد، از مسلمانان ترکیه، عراق، اردن و لبنان خواسته است تا از شورشیان سوریه حمایت کنند. او همچنین از مردم سوریه خواست تا به دولت های عرب و یا کشورهای غربی متکی نباشند. ظواهری دراین نوار ویدئویی هشت دقیقه ای در برابر یک پرده سبز نشسته است.

ظواهری پس از آن که اسامه بن لادن در حمله نیروهای ویژه ایالات متحده در پاکستان کشته شد، به مقام فرماندهی القاعده منصوب شد.

XS
SM
MD
LG