لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۰

موافقت سوریه با پیشنهاد اتحادیه عرب برای پایان دادن به سرکوب ها


موافقت سوریه با پیشنهاد اتحادیه عرب برای پایان دادن به سرکوب ها
موافقت سوریه با پیشنهاد اتحادیه عرب برای پایان دادن به سرکوب ها

تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرد دمشق با طرح پیشنهادی اتحادیه عرب برای پایان دادن به سرکوب قیام علیه حکومت ۱۱ ساله بشار اسد موافقت کرده است.

تلویزیون روز سه شنبه در گزارشی گفت سوریه قبول طرح را روز چهارشنبه در مقر اتحادیه عرب در قاهره اعلام خواهد کرد. هنوز جزییات بیشتری منتشر نشده است.

ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه روز دوشنبه در جریان دیداری با وزیر امور خارجه قطر در دوحه درباره پیشنهادهای اتحادیه عرب بحث کرد.

دیپلمات های عرب روز سه شنبه گفتند این طرح از دولت سوریه می خواهد نیروهای امنیتی را از خبایان ها بیرون ببرد، به خشونت نیروهای دولتی علیه غیر نظامیان پایان دهد، و گفتگو با مخالفان دولت را در قاهره آغاز کند.

روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن به نقل از منابع دیپلماتیک می گوید سوریه به جلسه رهبران مخالف در قاهره اعتراض کرده و بر انجام چنین مذاکراتی در دمشق تاکید گذاشت.

روز سه شنبه، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه از مخالفان دولت سوریه حمایت کرد. نشریه «تودیز زمان» گزارش داد اردوغان در جلسه پارلمان گفت او بر این باور است که «مردم سوریه در مقاومت شکوهمند خود موفق خواهند شد.»

پس از آن که فعالان حقوق بشر گفتند نیروهای امنیتی سوری روز جمعه ده ها معترض را هدف گلوله قرار داده و کشتند، اتحادیه عرب، که ۲۲ عضو دارد، بر انتقاد از سوریه افزود.

سازمان ملل متحد می گوید شمار کسانی که در قیام هفت ماهه علیه حکومت بشار اسد کشته شده اند از ۳ هزار تن فراتر رفته است.

دولت ترکیه می گوید تروریست ها صدها نفر از پرسنل امنیتی را کشته اند.

بسیاری از سوری ها از قدرت های غربی خواسته اند مانند لیبی، یک ناحیه پرواز ممنوع بر فرار سوریه به وجود آورند. اما آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو هر مداخله ای در سوریه را رد کرده است. او روز دوشنبه گفت اتحادیه قصد ندارد به هیچ عمل نظامی علیه سوریه دست بزند. در عین حال سرکوب مرگبار معترضان در سوریه را محکوم کرد و از دولت خواست به آرمان های مشروع مردم توجه کند.

بشار اسد رییس جمهوری علیه مداخله بین الملی در سوریه هشدار داده است و می گوید چنین اقدامی خاورمیانه را به هم خواهد ریخت.

XS
SM
MD
LG