لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۰

تلفات تازه در سوريه و مأموريت اتحاديه عرب


تلفات تازه در سوريه و مأموريت اتحاديه عرب
تلفات تازه در سوريه و مأموريت اتحاديه عرب

از پائيز امسال، کشورهای اروپايی واردات نفت از سوريه را تحريم کرده اند. تحريم خريد تقريبا ۱٣۰هزار بشکه نفت از سوريه از جانب اروپا، از دستيابی دمشق به تقريبا ٢ ميليارد دلار درآمد جلوگيری کرده است. در اين ميان، بنظر می رسد موافقان و مخالفان حکومت سوريه در بی خاصيت بودن ماموريت ناظران اتحاديه عرب متفق القولند.

تظاهرات پر سر و صدا، اما با تعداد کم حاميان رييس جمهوری سوريه در نزديکی مسجد اميه در مرکز دمشق، همراه شد با گردهمايی مخالفان در اعتراض به اتحاديه عرب، هنگاميکه برخی با اشاره به «شبيه» يا ماموران امنيتی لباس شخصی سوريه، شعار می دادند: چشم و گوش اسد، شبيه است.

يک مخالف بشار اسد می گويد: من هم به اتحاديه عرب اعتقاد ندارم. اين مجموعه از بدو تاسيس نتوانسته حل و فصل کننده مسائل کليدی، و نمايانگر خواست های مردم کشورهای عرب باشد.

هفته پيش، شيخ حمد بن خليفه آلثانی، امير قطر، اولين رهبر عربی بود که در مصاحبه با يکی از شبکه های تلويزيونی آمريکا خواستار دخالت نيروهای عربی در سوريه شد.

پلاکاردی در تظاهرات روز جمعه با ترکيب نام دو کشور اسراييل و قطر، به اين شکل شعار می داد: اسراييل وقت کشی می کند. اما قطر اول می خواهد مردم سوريه را بکشد.

يک خانم تظاهرکننده می گويد: اين چه حرفی است که امير قطر در مورد فرستادن نيرو به يک مستقل کشور عرب می زند؟ خيلی وقت است که اعتمادمان را به اتحاديه عرب از دست داده ايم. به همين دليل به ناظران و گزارش آن اتحاديه نيز اهميت نمی دهيم.

در اين ميان، مخالفان دمشق شرکت تعدادی از يکصد و پنجاه ناظر اتحاديه عرب را در مراسم تشييع جنازه يکی از ماموران دولتی در سه روز پيش که به گفته دمشق در مبارزه با تروريست ها کشته شده اند، و شرکت آنها را در نماز جمعه برگزار شده از جانب دولت در مسجد اميه در دمشق در روز گذشته، بعلاوه وجود ژنرال محمد الدابی، فرمانده هيئت ناظران که قبلا رييس سازمان امنيت سودان بوده، دلايل ديگری در سئوال برانگيز و جهت دار بودن ماموريت آن ها می دانند.

در همين حال روز جمعه مخالفان حکومت در سوريه در شهرهای مختلف اين کشور دست به تظاهرات زدند. براساس گزارشها دستکم هشت تن در سراسر سوريه توسط نيروهای امنيتی کشته شده اند. قرار است روز يکشنبه اتحاديه عرب در مورد تمديد مأموريت ناظران اين اتحاديه در سوريه تصميم گيری کند.

مأموريت ناظران اتحاديه عرب يک ماه پيش آغاز شد و روز جمعه گزارش آن در اختيار وزيران خارجه کشورهای عرب قرار گرفت.

ديده بان حقوق بشر از اتحاديه عرب خواسته است گزارش ناظران خود را بصورت علنی منتشر کند. به گفته اين نهاد حقوق بشری اسنادی در دست ديده بان حقوق بشر است که نشان می دهد دولت سوريه بر روند مأموريت ناظران دخالت کرده است. بر اساس طرح اتحاديه عرب، سوريه بايد به خشونتها عليه معترضان، پايان دهد.

XS
SM
MD
LG