لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۴

صدها هزار معترض در خیابان های حما


صدها هزار معترض در خیابان های حما
صدها هزار معترض در خیابان های حما

در حالی که روز جمعه نزدیک به نیم میلیون معترض در گسترده ترین تجمع ضد دولتی خیابان های شهر حما را پر کردند، سفیر آمریکا در سوریه نیز برای ابراز همبستگی کشورش با معترضان به این شهر رفته است.

منابع خبری غربی به نقل از فعالان حقوق بشر شمار جمعیت در حما را بیش از ۴۵۰ هزار نفر گزارش داده اند. بر اساس این گزارش ها نیروهای امنیتی برای مهار اعتراض های روز جمعه علیه بشار اسد با حمله به منطقه ای در حومه دمشق، به سوی معترضان آتش گشودند. خبرگزاری رویتر از کشته شدن ۴ تن و مجروح شدن جمع کثیری از معترضان خبر داده است. آسوشیتد پرس نیز از حما گزارش داده است که رابرت فورد سفیر آمریکا بعداز ظهر جمعه، در حالی که بر شمار معترضان افزوده می شد، ترک کرد. وزارت خارجه سوریه روز پنجشنبه اعلام کرد این سفر بدون هماهنگی قبلی انجام شده و شاهد روشنی از تلاش آمریکا برای افزایش تنش و آسیب به امنیت و ثبات سوریه است. اما سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا سفر فورد را دیداری برای ابراز همبستگی با معترضین اعلام کرد. این سخنگو همچنین گفت که سفیر آمریکا با مردم دیدار کرده و امیدوار بود تا پایان روز جمعه در حما بماند. وی تصریح کرد که این سفر با هماهنگی قبلی دولت سوریه انجام شده است.

پیش از این دبیرکل سازمان ملل از سوریه خواسته بود تا به سرکوب مرگبار معترضان پایان داده و به امدادگران و هیات حقیقت یاب سازمان ملل اجازه بازدید از سوریه را دهد.

XS
SM
MD
LG