لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۲

کشته شدن ۵ معترض در تظاهرات سوریه


کشته شدن ۵ معترض در تظاهرات سوریه
کشته شدن ۵ معترض در تظاهرات سوریه

در حالی که فرار آوارگان سوری به ترکیه ادامه دارد ،نیروهای امنیتی سوریه روز جمعه با گشودن آتش به سوی معترضان دست کم ۵ تن را کشتند. گروه های حقوق بشر و شاهدان می گویند روز جمعه سه نفر در جریان تجمع بزرگی در حومه دمشق کشته شده اند. بر اساس برخی گزارش ها دو معترض نیز در روستایی در منطقه درعا از داخل یک خودرو هدف گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفته و کشته شده اند.

اما تلویزیون دولتی سوریه می گوید مردان مسلح یک نیروی امنیتی را کشتند و به مرگ غیر نظامیان اشاره نمی کند. این رسانه دولتی همچنین اعلام کرد ارتش روز جمعه بنا به درخواست ساکنان شهر و به منظور اعاده نظم وارد عمل شده است. آنان درخواست کرده بودند تا اشرار مسلح که به گفته دولت ۱۲۰ نیروی امنیتی را کشته اند، بازداشت شوند. شاهدان عینی گفته اند سربازان وفادار به بشار اسد به سربازان فراری و یا سربازانی که حاضر به تیراندازی به سوی معترضان نبودند آتش گشوده اند. گفته می شود روز پنجشنبه سربازان مجهز به سلاح های سنگین از جمله تانک در حومه شهر گرد آمده بودند. فعالان مدنی پیش از آغاز عملیات از فرار اکثر ساکنان ۵۰ هزار نفری جسر الشغور به ترکیه خبر داده بودند.

فعالان حقوق بشر مردم را به برپایی تظاهرات جدیدی علیه دولت اسد در روز جمعه فراخوانده اند. فعالان حقوق بشر می گویند از آغاز سرکوب معترضان در سوریه دست کم ۱۱۰۰ تن کشته و بیش از ۱۰ هزار نفر بازداشت شده اند. در همین حال صلیب سرخ جهانی در ژنو از دولت سوریه خواست تا اجازه دهد امداد گران به مجروحان یا بازداشت شدگان دسترسی پیدا کنند. روز جمعه همچنین ، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه از گفتگوهای خود با رهبر سوریه خبر داد و گفت از اسد خواسته است تا راه اصلاحات را در پیش گیرد. اردوغان سرکوب معترضان سوری غیر قابل قبول نامید و رفتار با اجساد زنانی را که توسط نیروهای امنیتی کشته شده اند قساوت و بی رحمی توصیف کرد. در همین حال رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در بروکسل گفت باید همه نگران قصابی انسان های بی گناه در سوریه باشیم.

XS
SM
MD
LG