لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

استقرار ارتش سوریه در شهر بانیاس


استقرار ارتش سوریه در شهر بانیاس
استقرار ارتش سوریه در شهر بانیاس

فعالان حقوق بشر سوری از ورود ارتش سوریه و استقرار تانک ها در شهر بانیاس خبر داده اند.

ارتش یک روز پس از زدوخورد بین نیروهای امنیتی و معترضان مخالف دولت که دستکم ۱۳ کشته بر جای گذاشت، بامداد شنبه وارد این شهر شد. در همین حال شاهدان از گشت زنی قایق های نظامی در نزدیکی ساحل خبر می دهند و خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده که تانک ها شهرک بیدا در حومه بانیاس را محاصره کرده اند. فعالان حقوق بشر می گویند پیش از رسیدن سربازان به بانیاس برق و تلفن شهر قطع شد. بانیاس در روزهای اخیر مرکز اعتراض علیه بشار اسد بوده است.

به گفته فعالان روز جمعه هزاران نفر پس از نماز جمعه در خیابان ها تظاهرات کردند و خواستار سرنگونی حکومت اسد شدند. برخی منابع کشته شدن دستکم ۲۶ تن را تایید کرده اند. این درحالی است که خبرگزاری دولتی سوریه گزارش داده که اشرار مسلح یک نظامی و چهار پلیس را در شهر حمص کشته اند. نیروهای امنیتی همچنین روز جمعه ریاض سیف، یکی از رهبران مخالفان دولت را در دمشق بازداشت کردند.

خبرگزاری رویتر به نقل از شاهدان گزارش داده است که نیروهای امنیتی در شهر«تل» در شمال دمشق به سوی معترضان آتش گشودند. روز جمعه کاخ سفید اعلام کرد اگر کشتار معترضان متوقف نشود ایالات متحده و شرکای بین المللی اش گام های بیشتری علیه دولت سوریه برخواهند داشت. سخنگوی کاخ سفید این اقدام ها را مشخص نکرد.

XS
SM
MD
LG