لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۳

بشار اسد از پایان عملیات نظامی در درعا خبر داد


بشار اسد از پایان عملیات نظامی در درعا خبر داد
بشار اسد از پایان عملیات نظامی در درعا خبر داد

روزنامه الوطن به نقل از بشار اسد رییس جمهوری سوریه نوشته است عملیات نظامی در شهر درعا بزودی به پایان خواهد رسید.

ارتش سوریه از روز پنجم اردیبهشت، در پی اعتراض های ضد دولتی این شهر را محاصره کرده است. نیروهای امنیتی سرکوب معترضان مخالف اسد را شدت بخشیده اند. در روزهای اخیر و همزمان با اوج گیری مخالفت های بین المللی علیه دولت اسد، بیش از ۱۰۰۰ نفر بازداشت شده اند. در همین حال مدیر سازمان ملی حقوق بشر در سوریه روز سه شنبه گفت« بازداشت مخالفان در روزهای اخیر در برخی شهرها افزایش جنون آمیزی داشته است.

برخی گروه های طرفدار حقوق بشر از جمله عفو بین الملل، نیروهای امنیتی را متهم می کنند که مردان بازداشت شده را کتک زده اند. گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه در پایگاه اطلاع رسانی خود خبر داده که صدها نفر از دستگیر شدگان روز سه شنبه متهم شدند که به حیثیت حکومت صدمه زده اند و مجازات این اتهام نیز سه سال زندان است.

این گروه ها می گویند در ناآرامی های سراسری دستکم ۵۶۰ غیرنظامی کشته شده اند. فعالیت رسانه های خارجی در سوریه ممنوع شده و به همین دلیل تایید این گزارش ها عملا غیر ممکن است. با وجود این سرکوب ها ، روز سه شنبه هزاران معترض به تظاهرات در شهر حلب در شمال و در شهر ساحلی بانیاس ادامه دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت «اقدام های دولت سوریه به معنای مجازات جمعی شهروندان بی گناه است.» وی این نظر را چند ساعت پس از آن ابراز داشت که فرانسه و آلمان اعلام کردند از اتحادیه اروپا وضع تحریم علیه رهبران لیبی را درخواست خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG