لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۳

کشته شدن ۳۰ معترض در اعتراض های روزجمعه سوریه


منابع خبری به نقل از فعالان حقوق بشری گزارش داده اند که از افزایش آمار کشته شدگان روز جمعه خبر داده اند. بر اساس آخرین گزارش ها در جریان تیراندازی نیروهای امنیتی سوریه به سوی معترضان دست کم ۳۰ تن کشته شده اند.

منابع خبری به نقل از شاهدان عینی و فعالان سیاسی گزارش داده اند که نیروهای امنیتی معترضان را در شهر حمص زیر آتش گرفته و ۱۱ تن از جمله یک کودک را به قتل رساندند. گفته می شود ۱۲ تن نیز در شهر معارت النومان کشته شده اند. در همین حال در شهر لاذقیه و دارایا در حومه دمشق و شهر حما نیز چندین تن کشته شده اند.

در همین حال خبرگزاری فرانسه به نقل از یک گروه کرد گزارش داده که معترضان در حالی که شاخه های زیتون در دست داشتند ، شعار می دادند. اما این گزارش ها به دلیل عدم حضور خبرنگاران خارجی تایید نشده است. فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند از آغاز اعتراض های مردمی که خواستار اصلاحات دمکراتیک و برکناری بشار اسد هستند، تاکنون بیش از ۸۰۰ تن کشته شده اند. نیروهای امنیتی همچنین حد اقل ۷ هزار نفر را دستگیر کرده اند. روز چهارشنبه، ایالات متحده آمریکا تحریم هایی را بر بشار اسد و همکاران او وضع کرد. رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه نیز از اسد خواست یا رهبری انتقال به سوی دمکراسی را بر عهده بگیرد و یا کناره گیری کند. اما خبرگزاری سوریه سخنان پرزیدنت اوباما را تحریک آمیز خواند. دولت سوریه شبه نظامیان مسلح و تحریک کنندگان خارجی را مسئول ناآرامی ها اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG