لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۹

درگیری خونین در شهر حمص سوریه


درگیری خونین در شهر حمص سوریه
درگیری خونین در شهر حمص سوریه

فعالان مدنی در سوریه از درگیری خونین روز جمعه در شهر حمص خبر داده اند. این منابع گفته اند تا زمان انتشار این خبر در تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی معترضان در شهر حمص دستکم یک تن کشته شده است.

این حادثه در حالی رخ داده است که ده ها هزار سوری در سراسر کشور کوشش های دولت برای متوقف ساختن اعتراض های ضد حکومتی را نادیده گرفتند. نیروهای امنیتی و سربازان برای متوقف ساختن اعتراض ها با قدرت وارد صحنه شدند.

فعالان سیاسی می گویند پست های بازرسی مسیرهای منتهی به شهرها و روستاهایی را که در روزهای گذشته مرکز تجمع های ضد دولتی بوده اند، مسدود کرده اند. رهبران مخالفان از مردم خواسته اند با وجود سرکوب نظامی پس از مراسم نماز جمعه بار دیگر به خیابان ها بیایند.

رسانه های غربی به نقل از یکی از رهبران مخالف دولت گفته است بشار اسد به نیروهای امنیتی دستور داده تا به معترضان تیراندازی نکنند. وی منبع این خبر یکی از مشاوران اسد اعلام کرده است. در همین حال سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید بر اساس گزارش فعالان سیاسی در جریان ناآرامی های سوریه بین ۷۰۰ تا ۸۵۰ نفر کشته شده اند. این درحالی است که رهبران جهان به سرکوب مرگبار معترضان در سوریه واکنش نشان داده اند. روز جمعه وزیرامور خارجه استرالیا برنامه های دولت این کشور برای افزایش تحریم علیه مقام های ارشد رژیم اسد و تحریم فروش سلاح را اعلام کرد.

روز پنجشنبه، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا، رژیم اسد را به بازداشت غیر قانونی، شکنجه و محروم ساختن مجروحان از مراقبت های پزشکی متهم کرد.

XS
SM
MD
LG