لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۸

نیروهای امنیتی سوریه ۵ مخالف را کشتند


نیروهای امنیتی سوریه ۵ مخالف را کشتند
نیروهای امنیتی سوریه ۵ مخالف را کشتند

روز شنبه نیروهای امنیتی و تک تیراندازان سوری به سوی شرکت کنندگان در مراسم تشییع جنازه کشته شدگان تظاهرات روز جمعه آتش گشوده و دستکم ۵ تن را کشتند.

فعالان حقوق بشر می گویند تیراندازی های مرگبار روز شنبه در ناحیه دوما در حومه دمشق و در شهر«ایزرا» در جنوب کشور صورت گرفت.هزاران شهروند سوگوار برای ادای احترام به حدود ۷۵ تن که به گفته شاهدان روز جمعه کشته شدند، در خیابان ها صف کشیده بودند. برخی از سوگواران علیه دولت شعار می دادند و درخواست خود را برای استعفای بشار اسد رییس جمهوری تکرار می کردند. قدرت های جهانی از سرکوب معترضین ضد دولتی در روز جمعه ، که مرگبارترین روز از زمان آغاز ناآرامی ها بود، انتقاد کرده اند.

وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد مسکو هنوز سوریه را یک دوست تلقی می کند، اما بر این عقیده است که تنها گفتگوی سازنده و شتاب بخشیدن به اصلاحات می تواند ثبات را در کشور برقرار کند. این در حالی است که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا ، دولت سوریه را به دلیل استفاده ظالمانه از خشونت،محکوم و بشار اسد را متهم کرد که در سرکوب بی رحمانه مردم از ایران کمک می گیرد. بان کی - مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز خواستار توقف فوری سرکوب معترضان در سوریه شده است.

از سوی دیگر خبرگزاری دولتی سوریه گزارش داده که در روز جمعه در سراسر کشور تنها ۱۰ تن کشته شده اند. و خشونت را به گروه های مسلح بزهکار نسبت داده است. مقام های سوری دسته های یاغی نا مشخص را مسئول خشونت ها در ماه گذشته اعلام کرده اند.

XS
SM
MD
LG