لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

دوازده تظاهرکننده در شهر حمص سوریه به دست نیروهای دولتی کشته شدند


دوازده تظاهرکننده در شهر حمص سوریه به دست نیروهای دولتی کشته شدند
دوازده تظاهرکننده در شهر حمص سوریه به دست نیروهای دولتی کشته شدند

فعالان مدافع حقوق بشر در سوریه می گویند شب گذشته دستکم دوازده نفر در شهر مرکزی حمص توسط نیروهای امنیتی آن کشور کشته و چندین نفر مجروح شدند.

این خشونت ها یک روز پس از آن روی می دهد که مردان مسلح مظنون به عضویت در نیروی امنیتی سوریه، در جریان مراسم خاکسپاری یکی از معترضان در شهر حمص، سه تن را کشته و بیش از ده تن را زخمی کردند.

هزاران نفر از مردم سوریه، روز یکشنبه که روز استقلال سوریه بود، در سراسر این کشور با راه پیمایی خواهان آزادی بیشتر شدند. با آن که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه وعده داده است که ظرف یک هفته، قوانین اضطراری حاکم بر این کشور پس از چند دهه، لغو می شود، فعالان با استفاده از شبکه های اجتماعی اینترنتی مردم را به شرکت در تظاهرات علیه دولت فراخواندند. آقای اسد این وعده را روز شنبه اعلام کرد.

تظاهرکنندگان سوریه خواستار پایان قوانین اضطراری شده اند. این قوانین بازداشت افراد به دست نیروهای امنیتی را مجاز اعلام می کند. گروه های مدافع حقوق بشر می گویند بیش از ۲۰۰ نفر طی درگیری نیروهای امنیتی دولتی با مردم تظاهرکننده در سوریه کشته شده اند.

سوریه از سال ۱۹۷۰ تاکنون، هنگامی که حافظ اسد، پدر بشار اسد، حاکمیت را در دست گرفت، توسط خانواده اسد اداره شده است. حافظ اسد در سال ۲۰۰۰ از دنیا رفت. قوانین اضطراری با ممنوعیت برگزاری تظاهرات، کنترل رسانه ها و استراق سمع، عملا امنیت شهروندان در سوریه را محدود می کند.

XS
SM
MD
LG